Nejhorší šéfka státní kasy v historii? Tvrdá slova u Moravce, přidal se i Rusnok

03.10.2021 15:53

V první hodině Otázek Václava Moravce řídil moderátor diskusi guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka a bývalého viceguvernéra Mojmíra Hampla. Ministryně financí Alena Schillerová schytala několik tvrdých slovních úderů. Podle Hampla historie jednou může ukázat, že Schillerová byla absolutně nejhorší šéfkou státní kasy v moderních dějinách České republiky.

Nejhorší šéfka státní kasy v historii? Tvrdá slova u Moravce, přidal se i Rusnok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Rusnok zdůraznil, že zvýšení úrokových sazeb měl v hlavě několik dní, a to kvůli tomu, co se v české ekonomice děje. Nejde prý o žádný signál ve vztazích mezi vládou a Českou národní bankou.

Skutečností však je, že ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová Českou národní banku kritizuje za navyšování sazeb s odůvodněním, že to zdraží úvěry lidem. Opoziční strany z obou opozičních koalic kontrují, že Schillerová hájí jak Ministerstvo financí, tak Agrofert Andreje Babiše, dočasně odložený ve svěřenském fondu premiéra, protože zvyšování úrokových sazeb ztíží správu dluhu jak českému státu, tak zdraží dluhy Agrofertu.

Hampl se České národní banky zastal, když připomínal, že centrální banka postupovala správně i v krizovém roce 2008, případně v roce 2011, takže bude dobré tuto nezávislou instituci nechat jednat i teď. Působí v ní odborníci, kteří vědí, co dělají.  

Pokud jde o slova Schillerové a kritiku ČNB, Rusnok byl poměrně ostrý.

„Mně se to ani nechce komentovat,“ začal Rusnok s tím, že centrální banka má sice vliv na výši inflace, ale vliv na výši inflace má i vláda.

„Ta slova jsou naprosto nekompetentní. Nevím, proč používá pojmy, které nesedí. Měla použít měnová politika, řekla hospodářská, kterou z 50 procent dělá ona. Sorry,“ řekl Rusnok. „Obsahově je ten výrok mimo,“ dodal.

Hampl byl ještě podstatně tvrdší. Konstatoval, že Schillerová se málokdy vyjadřovala k české hospodářské a rozpočtové politice kompetentně.

„Myslím si, že až se budou psát dějiny hospodářské politiky popandemické a předpandemické, ale i po roce 1989, tak ona bude mít možná místo nejhoršího ministra financí,“ prohlásil Hampl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: moravskatrebova.cz

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …