Nejsem vlastizrádce, brání Pehe knihu o Klausovi

31.10.2010 22:47

Politolog Jiří Pehe nečekal, že jeho kniha o prezidentovi Václavu Klausovi vyvolá takovou aktivní vlnu nevole. Kolaborant s Evropskou unií ani vlastizrádce, jak ho kritici titulují, prý rozhodně není.

Nejsem vlastizrádce, brání Pehe knihu o Klausovi
reklama

Psát knihu o Václavu Klausovi není jednoduché. "Počítal jsem s rozporuplnými reakcemi, protože Václav Klaus je nejvýznamější osobností polistopadové éry. Je to osoba polarizující, taková, která nenechává nikoho v klidu. On je politikem, který je viděn silně kriticky, a na druhou stranu má rovněž početnou skupinu příznivců, lidí, kteří ho obdivují," řekl Pehe v rozhovoru pro server prvnizpravy.cz.

Počítal prý proto s kritickými recenzemi, ale nečekal aktivní protesty. "Že někdo napíše recenzi, kde tu knihu strhá, to jsem čekal. Ale že si někdo stoupne před budovu, kde se kniha představuje, s transparenty 'Pehe je vlastizrádce', to mě vážně nenapadlo," podotkl.

Psát knihu o současném prezidentovi, která by byla přijata všemi, prý není možné. Ti nejhlasitější Peheho odpůrci by si ale nejprve měli knihu přečíst. Z ní pak údajně poznají, že tituly jako kolaborant s EU nebo vlastizrádce jsou mylné.

Cením si ho, ale kritizuji ho

Pehe Klause poměrně často kritizuje, zároveň si ho ale váží. "Obdivuji ho za to, že do porevoluční společnosti vnesl elán a akci, vrhl se do reforem, podpořil hospodářskou i politickou situaci. V rámci prvních porevolučních let je dědictví Václava Klause rozhodně pozitivní, o tom není pochyb."

Naopak v posledních letech prý prezident upadá. "Zazlívám mu naopak ten politický a intelektuální úpadek posledních let. Jeho výroky o různých tématech, jako je např. globální oteplování, jsou zbytečné, ta témata jsou pro Českou republiku naprosto okrajová." Nelíbí se mu ani Klausova kritika Ústavního soudu.

Čtěte:

Pehe napsal kriticky o Klausovi. Je to škůdce, bouří D.O.S.T.

Hájek o Peheho knize: Je to dílo lenocha a mystifikátora

Koláž: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

13:14 Orbán: Migrace nejde zastavit, řekla mi Merkelová. Tak se dívejte, odpověděl jsem. Vrbětice, to je takto

Po dlouhé době poskytl Viktor Orbán rozhovor slovenským médiím, konkrétně Deníku Postoj. Mluvil hned…