Nejvyšší ústavní činitelé České republiky: Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné

18.10.2016 22:15

Schůzky několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky, uvedli ve společném prohlášení nejvyšší ústavní činitelé země. Považovali by za nešťastné, aby byly takto kýmkoliv vnímány. Zprávu přináší ČTK.

Nejvyšší ústavní činitelé České republiky: Vztahy s Čínou jsou velmi přínosné
Foto: ReproFoto: webtv.un.org
Popisek: Prezident Miloš Zeman v OSN

Vztahy Česka a Číny jsou podle prezidenta, premiéra a předsedů obou komor parlamentu v posledních letech velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. S dalajlámou se dnes mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jíž je Tibet součástí,“ stojí v prohlášení, pod kterým jsou podepsáni prezident Miloš Zeman, předseda senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Setkání s tibetským duchovním vůdcem, 14. dalajlámou, se dnes v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí zúčastnili kromě Hermana také místopředseda lidovců a místopředseda sněmovny Jan Bartošek, místopředsedkyně senátu Miluše Horská (KDU-ČSL), předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalá europoslankyně Zuzana Roithová a senátor Petr Šilar (oba KDU-ČSL).

„Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány,“ uvedli čelní představitelé v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí už v pondělí ČTK sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje. Herman uvedl, že dalajlámu přijal jako představitele významného světového duchovního směru, což mu náleží, neboť do jeho resortu spadá agenda církví, a tedy i duchovních věcí.

O víkendu se s dalajlámou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlámou kritizuje dlouhodobě. Čínské ministerstvo zahraničí označilo schůzku Kisky s dalajlámou za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat.

Sobotka už v pondělí ČTK sdělil, že česká vláda celistvost Číny dlouhodobě respektuje. „Pan Bělobrádek a pan Herman se s dalajlámou setkávají jako soukromé osoby, nikoliv jako reprezentanti vlády,“ uvedl. Hermanův stranický kolega, vicepremiér Pavel Bělobrádek, se ranní schůzky navzdory pondělnímu vyjádření nezúčastnil.

Dalajláma byl dnes hlavním hostem mezinárodní konference Forum 2000, která třetím dnem pokračovala v Praze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…