Někdo Zemana porazit dokáže, navádí Magda Vášáryová

15. 4. 2016 17:35

Každá politická strana, která chce ovlivňovat dění v prostoru, by měla přijít s kandidátem na prezidenta. Zemana určitě někdo porazit dokáže, řekla Magda Vášáryová v rozhovoru s Martinem Veselovským na DVTV. Kde však takového člověka najít, to nikdo doopravdy neví.

Někdo Zemana porazit dokáže, navádí Magda Vášáryová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vašáryová
reklama

Magda Vášáryová v rozhovoru na DVTV mluvila o budoucnosti Česka a společnosti obecně a z jejích zkušeností vyplývá, že mladí lidé jsou v revoltě vůči Evropské unii. „Ale naše středoevropské společnosti jsou stále rozdělené. Podívejte se jen na Slovensko, teď na Polsko, podívejte se na Maďarsko, jsme stále rozdělení,“ řekla a dodala, že akorát na Slovensku může současná vláda společnost nějakým způsobem spojovat.

Česko má několik témat, které rozdělují společnost, tedy prezidentskou volbu a uprchlickou krizi. „Ohrožují, ale ve skutečnosti ne. To je oktrojované téma, protože tady ti uprchlíci nejsou. Snad se nechcete bavit o těch, kteří se chtějí vrátit, kolik jich je, dvanáct?“ usmála se Vášáryová a řekla, že chápe, že lidé mají strach, ale nejsou v ohrožení.

Jsme historicky rozdělená společnost a vždycky budeme. Na současnosti si Vášáryová cení toho, že všichni jsme „dostatečně svobodní, aby dostatečně svobodně řekli svůj svobodný názor“. Následně uvedla, že je vlastně ráda za to, že se na Slovensku projevil fašismus, a Marian Kotleba se dostal do parlamentu. „A teď se hodně lidí přiznalo k tomuhle názoru, a my se můžeme postavit proti němu. Protože když by to bylo skryté, těžko se tomu postavíte.“

Dále Vášáryová řekla, že prezident Zeman nemá v našem parlamentním systému takové pravomoci, jaké mu společnost nebo média přisuzují. Negativní kampaň mu jenom pomáhá ke znovuzvolení. Připomněla, že již dříve říkala, že přímá prezidentská volba je špatný krok, a musíme si to uvědomit. „My jsme tímhle krokem vydělili prezidenta z parlamentu,“ řekla s tím, že skrze přímou volbu se prezident stal samostatnou nezávislou jednotkou, který si dělá, co chce, a „v podstatě je bez kontroly“, v Česku i na Slovensku. Hlavním problémem však je, že politici jednají podle přání většiny a média prezidenta „glorifikují“ tím, že jej neustále sledují.

„Strašení normalizací je jako strašení fašismem,“ řekla Vášáryová a dodala, že tu na nastolení jiného režimu není prostor. Ale dojít k tomu samozřejmě může. Mluvila i o tom, že kdysi znala Viktora Orbána, který začal svoji politiku směřovat doprava z ušlechtilých důvodů, nakonec však podlehl svým voličům.

Velmi důležité však podle ní bude americké vyšetřování ruských investic v Evropě. „Na podporu čeho. Bude to velmi důležité, protože se ukáže, kdo financuje Jobbik, koho financují na Slovensku, a ukáže se, i koho financují tu. A to může velmi zásadním způsobem ovlivnit prezidentské volby v Čechách,“ vysvětlila. Veselovský však podotkl, že informace z americké strany budou vždy rozporované. Vášáryová řekla, že ji děsí náš vzrůstající antiamerikanismus.

„Pokud si neuvědomíte, že česká společnost jediná si zvolila dobrovolně komunistickou vládu v roce 1948, a pokud se s tím nesmíříte a nezačnete analyzovat, proč jste to udělali, budete mít problém,“ konstatovala Vášáryová a vysvětlila Veselovskému, aby nebyl moralista, že byla v politice dostatečně dlouho.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

6:18 Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

Na starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného (ODS) opět míří kritika z vlastních řad. Ne…