Nekrást a nebrat úplatky. To doporučila Peake poslancům

24.1.2012 8:24 dop.

Pod taktovkou vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake vzniká nový etický kodex pro poslance. Kromě klasického "neber úplatky, neber úplatky" v něm bude nejspíše i "slibuji, že nebudu zaměstnávat rodinu". Kritici krčí rameny, kodex podle nich nebude nijak vymahatelný.

Nekrást a nebrat úplatky. To doporučila Peake poslancům
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

Pracovní verze už se dostala k poslancům, ale příliš nadšení nevyvolala. Definuje totiž víceméně jen to, co už dávno v kodexu je. Ano, poslanci mají etický kodex. Mají podle něj dodržovat ústavu, sloužit veřejnému zájmu, účastnit se jednání sněmovny, zveřejňovat své příjmy, odevzdávat přehled o majetku, činnostech, darech a závazcích. Nemají prospěchařit, brát úplatky, vystupovat v reklamě ani brát odměny za působení v podnicích se státním vlivem.

"Poslanec nevyžaduje ani nepřijímá úplatky, dary, protislužby ani žádná jiná zvýhodnění, která by mohla ovlivnit rozhodování a narušit nestranný přístup,“ zní podle deníku Právo jeden ze zamýšlených bodů nového kodexu. Novinkou je rovněž bod týkající se zaměstnávání rodinných příslušníků, které bude zakázáno.

Podle nového kodexu by poslanec neměl ani přelévat peníze spojené s mandátem do stranických pokladen - neměl by tedy mít například poslaneckou kancelář ve stranickém sekretariátu a tajemník stranické organizace by neměl být placen jako jeho poslanecký asistent.

Kritici ovšem kodexu vyčítají jeho doporučující charakter. Jeho nedodržování totiž nebude nijak postihnutelné ani sankcionované.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: parTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

12:40 Mrtvé děti ve sklepě, zkorumpovaný Biden? „Nevadí, Trump je horší.“ Nenávist dostoupila vrcholu

Spojené státy jsou roztříštěné v mnoha ohledech a jen těžko lze udržet Američany pohromadě, pokud bu…