Nekrást a nebrat úplatky. To doporučila Peake poslancům

24.01.2012 8:24

Pod taktovkou vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake vzniká nový etický kodex pro poslance. Kromě klasického "neber úplatky, neber úplatky" v něm bude nejspíše i "slibuji, že nebudu zaměstnávat rodinu". Kritici krčí rameny, kodex podle nich nebude nijak vymahatelný.

Nekrást a nebrat úplatky. To doporučila Peake poslancům
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

Pracovní verze už se dostala k poslancům, ale příliš nadšení nevyvolala. Definuje totiž víceméně jen to, co už dávno v kodexu je. Ano, poslanci mají etický kodex. Mají podle něj dodržovat ústavu, sloužit veřejnému zájmu, účastnit se jednání sněmovny, zveřejňovat své příjmy, odevzdávat přehled o majetku, činnostech, darech a závazcích. Nemají prospěchařit, brát úplatky, vystupovat v reklamě ani brát odměny za působení v podnicích se státním vlivem.

"Poslanec nevyžaduje ani nepřijímá úplatky, dary, protislužby ani žádná jiná zvýhodnění, která by mohla ovlivnit rozhodování a narušit nestranný přístup,“ zní podle deníku Právo jeden ze zamýšlených bodů nového kodexu. Novinkou je rovněž bod týkající se zaměstnávání rodinných příslušníků, které bude zakázáno.

Podle nového kodexu by poslanec neměl ani přelévat peníze spojené s mandátem do stranických pokladen - neměl by tedy mít například poslaneckou kancelář ve stranickém sekretariátu a tajemník stranické organizace by neměl být placen jako jeho poslanecký asistent.

Kritici ovšem kodexu vyčítají jeho doporučující charakter. Jeho nedodržování totiž nebude nijak postihnutelné ani sankcionované.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …