Některá prohlášení politiků Česku škodí, varuje generál Pavel

20.10.2016 19:59

Některá prohlášení českých politických představitelů České republice škodí v zahraničí. Novinářům to dnes řekl předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. O Česku podle něj vzniká rozporuplný dojem partnera, jemuž se dá sice věřit, ale který může uhnout. Pro ČTK se generál Pavel vyjádřil také k možné válce s Ruskem.

Některá prohlášení politiků Česku škodí, varuje generál Pavel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel

„Všechny názory vybočující ze standardního proudu se velice rychle promítnou v celé Alianci. Jinými slovy, když se náš prezident zúčastní (konference) na Rhodu, všichni v Alianci to vědí a zaznamenají,“ řekl vysoký představitel NATO. Když podle něj někdo z českých představitelů řekne něco, co není v souladu s oficiální politikou vůči NATO, představitelé aliančních zemí se to ihned dozvědí.

České politiky zkritizoval za přístup k migrační krizi

„Takže myslet si, že tady to je náš dvoreček a ono to zítra přejde, je naivní. Obraz se o nás tvoří dlouhodobě,“ řekl a dodal, že je evidentní, že Česku některá prohlášení politiků škodí. Česko to ale podle něj nahrazuje velice pozitivním dojmem v mnoha dalších věcech. „Pak o nás vzniká trochu rozporuplný dojem, kdy jsme partnerem, jemuž se sice dá do určité míry věřit, ale který může za určitých okolností někam uhnout. To je pozice, která by nás ne úplně těšila,“ poznamenal.

České politiky zkritizoval za přístup k migrační krizi. Strašit lidi přílivem migrantů je podle něj to nejjednodušší, na čem mohou získat politické body. Podotkl, že by měli otevřít solidní debatu o migraci. Evropu podle něj nepálí migrace jako taková, ale „nelegální“ migrace. Politici by se proto měli zaměřit na její sociální, právní a další aspekty. „Pak se chováme jako civilizovaný stát, který má nějaké zázemí, má nějakou kulturu a přistupuje k tomu s určitým nadhledem. Ale to se zatím bohužel moc nevidí,“ řekl.

Konference think-tanku Evropské hodnoty

Stranou pozornosti generála Pavla nezůstaly ani ruská propaganda a vojenská síla Ruské federace. Rusko disponuje sofistikovanou a cílenou propagandou proti členským zemím NATO. Má zpracovánu analýzu cílových skupin v jednotlivých zemích. Ví, na koho se v nich může spolehnout a co na koho platí. Při dnešním setkání s novináři během konference Stratcom summit, věnované boji s dezinformacemi, to řekl předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Poznamenal, že Rusko neuvažuje o válce se Západem. Je si podle Pavla vědomo toho, že stále není ve stavu, aby mohlo být „věrohodným konkurentem“ pro Alianci.

Na dnešní konferenci zabývající se dezinformacemi proti členským státům NATO, kterou pořádá think-tank Evropské hodnoty, přijely desítky expertů, kteří se radili, jak proti podobným operacím bojovat.

Během setkání s novináři se Pavel shodl s ministrem vnitra Milanem Chovancem, že ruská propaganda je zaměřená odlišně na jednotlivé alianční země. Podle Pavla proto musí být přístup k ní také v každé členské zemi jiný. „Ruská propaganda je velmi sofistikovaná, velmi cílená. Udělali velmi šikovně analýzy cílových skupin v jednotlivých zemích. Mají velmi dobře identifikované prostředí, kdo jsou aktéři, hráči, se kterými mohou počítat, do jaké míry s nimi mohou počítat, co na koho platí,“ podotkl Pavel. Dodal, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se podařilo stát transformovat po vzoru tajné služby. „Takže i metody, které stát používá, jsou často podobné metodám zpravodajských služeb,“ řekl.

Podle Chovance ruská propaganda umně využívá například deziluzi evropských občanů z Evropské unie. Poznamenal, že v budoucnu ale k podobnému nástroji mohou sáhnout i jiné státy, třeba Čína, nebo i velké korporace.

Podle Pavla ale ruský postoj nesměřuje k válce se západními zeměmi. I když má Rusko mnohem schopnější armádu než před 15 lety, stále není ve stavu, „kdy by mohlo být věrohodným konkurentem pro Alianci“, řekl s tím, že si je toho ruské vedení vědomo. Proto často hrozí použitím jaderných zbraní, které mají nahradit jeho slabiny v oblasti konvenčních sil. „Ve skutečnosti Rusko neuvažuje o tom, že by měla být válka, protože by to v principu byla válka jaderná,“ dodal Pavel.

Rusku se ale podle něj hodí vytváření vnějšího nepřítele, protože to umožňuje přežít současnému režimu. „Přežití režimu ve stavu, jaký je teď, je hlavní motivací současného ruského vedení,“ podotkl.

Chovanec vyjádřil obavu z chudnoucího Ruska, které se snaží svůj ekonomický konec odtlačit co nejdál. „Obávám se, že ten ekonomický konec je blíž, než se zdá. Pak je třeba najít vnějšího nepřítele,“ řekl ministr. Zároveň se během setkání s novináři vyslovil pro pokračování sankcí uvalených na Rusko po anexi Krymu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…