Nemáte vrásky na čele? Moravec se posmíval Faltýnkovi, sotva se rozjely kamery

19.05.2019 15:29

V dnešních Otázkách Václava Moravce vysílaných na ČT24 se řešil státní rozpočet. Během diskuze došlo na EET, platy učitelů či rodičovské příspěvky. Debaty se zúčastnili první místopředsedové stran a hnutí, a to Jaroslav Faltýnek za ANO, Radim Fiala za SPD a Markéta Pekarová Adamová za TOP 09. A v závěru došlo i na cestu komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, přičemž toto Ondráčkovo chování označil Fiala za „šarádu na soukromé cestě“.

Nemáte vrásky na čele? Moravec se posmíval Faltýnkovi, sotva se rozjely kamery
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec
reklama

Anketa

Půjdete k volbám do Evropského parlamentu? (anketa od 16.5.2019)

89%
hlasovalo: 10856 lidí

V úvodu se mluvilo o navýšení platů učitelům a bylo přehráno krátké video se vzkazem ministryně financí Aleny Schillerové: „Garantuji vám, že průměrný plat učitele bude v roce 2021 čtyřicet tisíc korun a práce na rozpočtu 2020 tomu uzpůsobím,“ řekla ministryně ve videonahrávce.

Faltýnek započal hovořit a zmínil debatu na rozpočtovém výboru. „Nemáte vrásky na čele?“ tázal se Faltýnka Moravec a zmínil, že rozpočtový výbor a jeho předsedkyně Vostrá (KSČM) hlasovaly pro usnesení Miroslava Kalouska, aby stát zavázal ministerstva.

Moravec tak mluvil o tom, že Kalousek navrhl zastropování výdajů Ministerstva financí. Faltýnek započal hovořit, že „Kalousek nejvíce zadlužil naši zemi“, a jmenoval, že Kalousek měl schodek až 680 miliard korun.

Fotogalerie: - Fiala s Valachovou v OVM

Otázky Václava Moravce ze Žižkovské věže, tentokrá...
Otázky Václava Moravce ze Žižkovské věže, tentokrá...
Otázky Václava Moravce ze Žižkovské věže, tentokrá...
Otázky Václava Moravce ze Žižkovské věže, tentokrá...
Miniistryně školství Kateřina Valachová
Předseda ODS Petr Fiala

„Jeho tempo zadlužování naší země bylo opravdu historické,“ pokračoval Faltýnek, a tak se ho Moravec znovu tázal a připomněl mu nepříjemný fakt, že pro zastropení výdajů hlasovala i předsedkyně Vostrá. „Paní Vostrá z KSČM není součástí vládní koalice, my, jak dobře víte, máme menšinovou vládu,“ odvětil Moravcovi Faltýnek. Moravec však „popichování“ Faltýnka nezanechal a mluvil o tom, že komunisté menšinovou vládu tolerují. „Kolega Kalousek už tady předvedl, jak to tady umí řídit a jak výborně vybírá daně, takže ty zkušenosti máme,“ pokračoval v narážkách na Kalouska Faltýnek a prohlásil, že už tu zastropení jednou bylo, a to když se „Kalousek proškrtal do krize“.

„Vy nemáte strach, že komunisté dávají najevo, že mají obavy z vývoje státního rozpočtu a že ho nemusejí podpořit?“ ptal se znovu Moravec. Načež mu to Faltýnek popřel.

Následně se slova chopil i Radim Fiala. Řekl, že rozpočtový výbor má oprávněné obavy ohledně výše schodku a výzva má koalici signalizovat, že schodek při splnění věcí, které podporují i v SPD, se ještě může navýšit. Fiala ANO obvinil, že se chystají navýšit daně, což Faltýnek označil za „kecy“.

Fotogalerie: - OVM ze Žižkovské věže

Diskuzní pořad Otázky Václava Moravce z Žižkovské ...
Hosty první části pořadu byli guvernér ČNB Mirosla...
Guvernér ČNB Miroslav Singer a moderátor Václav Mo...
Hosty první části pořadu byli guvernér ČNB Mirosla...
Aleš Michl a selfie s Václavem Moravcem
Hosty první části pořadu byli guvernér ČNB Mirosla...

Markéta Pekarová Adamová zmínila, že je plánovaný schodek na tento rok 40 miliard korun a již v dubnu schodek činí 30 miliard. Pekarová Adamová se vrátila ke krizi, jíž čelil Kalousek, a jeho opatření naopak označila za prospěšné.

„Já si myslím, že se tato koalice snaží jít podobnou cestou,“ dodal ke Kalouskově působení na Ministerstvu financí Fiala a mluvil o navyšování daní. Zvyšování daní prý na tabák a alkohol podle Fialy může navýšit pašování a pančování.

„Česká ekonomika je v excelentní kondici,“ ubezpečil Faltýnek. Mluvil i o zvyšování daní a popřel, že by k tomu docházelo, ba naopak vyjmenoval, že snížili dohromady daně o 100 miliard.

V tom mu do řeči skočil Fiala s tím, že složená daňová kvóta roste, a přidal se i Moravec: „Pan předseda Fiala má pravdu.“ A po domluvení Faltýnka mu Moravec ukazoval: „To je škoda, že tady v té tabulce nemáte, jak se dařilo ekonomice v roce 2013.“ Faltýnek poté počal hledat další z tabulek a ukazoval i stav ekonomiky ve zmíněném roce.

O zvyšování daní se hovořilo i nadále a Faltýnek se hájil, že nezvyšují „daně pro lidi a pro firmy“. Moravec přešel do roku 2014 k tehdejšímu předsedovi Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlu Havlíčkovi, jenž si pochvaloval výjimku pro nejmenší skupinu podnikatelů z EET.

Moravec Faltýnkovi vmetl, že to již neplatí, a řekl, že ve čtvrté vlně EET již má dojít i na například kadeřnice či masérky, jichž se měla dříve týkat právě zmiňovaná výjimka, a ukazoval i na tvrzení Andreje Babiše, že: „Na drobné řemeslníky, kadeřnice atd. se elektronická evidence tržeb vztahovat nebude.“

Fotogalerie: - OVM s premiérem

Pořad Otázky Václava Moravce s premiérem Bohuslave...
Pořad Otázky Václava Moravce s premiérem Bohuslave...
Pořad Otázky Václava Moravce s premiérem Bohuslave...
Moderátor Otázek Václav Moravec
Pořad Otázky Václava Moravce s premiérem Bohuslave...
Pořad Otázky Václava Moravce s premiérem Bohuslave...

Faltýnek řekl, že pokud budou mít příjem do 600 tisíc korun, pak je tomu tak. „Ale to jste neříkali,“ obul se do něho Moravec, po čemž mu Faltýnek vysvětlil: „Ale trh se vyvíjí…“ Podle Faltýnka jde o „narovnání podnikatelského prostředí“.

Fiala EET označil za „obchodní smrt“ pro malé obchodníky a zmínil, že v SPD nebudou hlasovat pro zavedení 3. a 4. vlny EET.

Moravec se obrátil i na Pekarovou Adamovou se slovy ministryně financí Aleny Schillerové, že její nástupníci v úřadu již EET rušit nebudou. Pekarová Adamová však za TOP 09 řekla, že by EET zrušili, a to včetně i kontrolního hlášení. „Ten systém pokřivuje trh,“ dodala. A Fiala se taktéž pustil do Faltýnka s tím, že není možné určit, jestli jsou dané výnosy díky EET, anebo jde o ekonomický růst.

Faltýnek se neudržel a opět v tématu výběru daní zopakoval: „Důležité je, že pan Kalousek neuměl vybírat daně.“ „Já bych vás chtěla vidět vládnout v době krize, teda možná spíš nechtěla,“ vmetla Faltýnkovi Pekarová Adamová. „On přece snížil státním zaměstnancům platy,“ pokračoval Faltýnek. Pekarová Adamová ho nato obvinila, že to bylo právě díky vládám před Kalouskem, které netvořily rezervy, a že v tom nyní pokračuje současná vláda.

Následně se téma vrátilo i k platům učitelů a Moravec se tázal, proč zvýšení platů není zaneseno do strategie rozpočtu. Fiala na to reagoval slovy: „Protože by to zvedlo výdaje.“ A potichu nezůstala ani Adamová Pekarová a dodala: „Protože na to nemají.“ „Jasně že na to máme,“ vyřkl Faltýnek a prý se máme nechat překvapit, kde na to vezmou prostředky.

Adamová Pekarová připomněla, že Faltýnek byl členem představenstev mnoha firem, a podotkla, že kdyby s podobnými materiály přišel za ní a ona byla ředitelkou, tak ho „vyhodí“. A mluvila i o nedostatečném investování ze strany vlády.

Fotogalerie: - Fiala, Sobotka a Topolánek v OVM

Hosty pořadu OVM byli předseda ODS Petr Fiala a př...
Předseda ODS Petr Fiala
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka
Předseda ODS Petr Fiala
Václav Moravec se zdraví s Bohuslavem Sobotkou
Moderátor Václav Moravec

 „Ale když se dříve připravovaly tyto materiály, tak tam všechny tyto výdaje z programového prohlášení byly zaneseny, není to tak, že nevychází schodek?“ položil opět dotaz na Faltýnka Moravec. Faltýnek znovu ubezpečoval, že tím to rozhodně není.

„Maláčová rozdává sociální dávky, kudy chodí,“ reagoval Fiala a nastínil, že tím chce ČSSD získat alespoň nějaké volební preference.

A posledním tématem byla oslava pátého výročí Doněcké lidové republiky, které se zúčastnil i Zdeněk Ondráček z KSČM. Moravec započal mluvit o tom, jak Ondráček na oslavu přijel v limuzíně s českou vlajkou a jak zahrála hymna České republiky, načež mluvil i o historii Ondráčka a omylem vyřkl jméno Radek Vondráček, po čemž se jal omlouvat za přeřeknutí, když ho ostatní ve studiu upozornili, že jde o „jiného Vondráčka“. Poté došlo na video, kde již mluví i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), a ten v něm předčítá omluvu, že je Ondráček na „zahraniční cestě“.

Faltýnek podotkl, že onu cestu „někam do Ruska“ nikdo neschválil a poškozuje nás v zahraničí. Moravec následně Faltýnkovi připomněl, že se Doněcká lidová republika nachází na území Ukrajiny, opravoval tak jeho slova o cestě „někam do Ruska“. A kromě Moravce a Faltýnka se během chvíle musela opravovat i Adamová Pekarová, která se zase dopustila omylu ohledně tvrzení, že Ondráček (KSČM) podpořil současnou vládu, což nebyla pravda, jelikož pro vládu nehlasoval. Adamová Pekarová tvrdí, že je potřeba „uklidnit ukrajinské partnery“ a mělo by se schválit nesouhlasné vyjádření Poslanecké sněmovny vůči Ondráčkově cestě.

A Radim Fiala by se zase chtěl tázat, zdali Ondráčkovi za cestu někdo platil. Za horší označil Petříčkovu cestu na Ukrajinu a Ondráčkovo navštívení Doněcké lidové republiky pak na závěr označil za „šarádu na soukromé cestě“, což kromě ostatních ve studiu „nadzvedlo“ i Václava Moravce, který slova o šarádě musel několikrát zopakovat.  

Celé video si můžete přehrát ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

7:47 Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

Dneškem končí třicetileté členství Jaroslava Foldyny v ČSSD. Důvody svého odchodu odhalil v intervie…