Němci nenosí roušky, zlobil se Babiš. Pustili mu názor z Německa. Lapal po dechu a pak...

22.03.2020 21:02

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve vysílání České televize shrnul, že zítra vláda rozhodne o prodloužení současných nařízení vlády prozatím do prvního dubna. Projednávat zítra chystají i otázku pendlerů, tedy lidí dojíždějících za prací do Rakouska či Německa. Dnes šéf vlády jednal s některými německými politiky, mezi nimiž byla i německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Tu za německý přístup ke koronavirové nákaze zkritizoval. „Kritizoval jsem Německo, že nenosí povinně roušky, že nemají zakrytá ústa a nos,“ prozradil Babiš. Ve vysílání televize Nova pak zhlédnul i rady jednoho z německých odborníků. Těžko hledal slova.

Němci nenosí roušky, zlobil se Babiš. Pustili mu názor z Německa. Lapal po dechu a pak...
Foto: Úřad vlády
Popisek: Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35577 lidí
Dnešní nárůst potvrzených případů o 73 podle slov premiéra naší země „vlévá optimismus“. Včera bylo toto číslo mnohem větší, šlo o 158 lidí a předevčírem o 124. Jde tak o nejnižší počet potvrzených případů od 17. března, kdy bylo pozitivně testováno 67 lidí. Pozitivních pacientů, kterým se nákaza potvrdila testem, je již 1 120, provedených testů pak do současné chvíle bylo provedeno již 15 584.

Dále Babiš odkazoval na dění ve Spojených státech, které evidují strmý růst. Nakažených tam je již přes pětadvacet tisíc a mrtvých 325. Šéf vlády zmínil, že hrozí, že by se mohlo z USA stát druhé ohnisko pandemie. „Děláme všechno pro to, abychom zabránili navýšení počtu nakažených lidí u nás,“ zmínil.

Ke slovům šéfa ústředního krizového štábu Romana Prymuly, že by se otevření hranic mohlo protáhnout v řádu několika měsíců či na rok až dva, Babiš říká, že cílem vlády „není otevřít hranice“. „Náš cíl je především, aby výroba u nás běžela, abychom znovu otevřeli obchody, bary a restaurace a vrátili se k životu před nákazou,“ ujistil. Od zbytku světa prý nemáme být odříznuti zcela a doprava zboží mezi naší republikou a dalšími státy se nezastaví.

Pronesl, že dnes hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a také s bavorským premiérem Markusem Söderem a saským premiérem Michaelem Kretschmerem. „Kritizoval jsem Německo, že nenosí povinně roušky, že nemají zakrytá ústa a nos,“ prozradil šéf vlády. Německá kancléřka podle něj na kritiku reagovala se slovy, že podle jejích virologů „to není potřeba“. Babiš to odsoudil, pro nás má být v boji s nemocí Covid-19 vzorem Čína či Jižní Korea, kde podobná opatření pomohla.

S Merkelovou též Babiš hovořil o tom, že bychom možná mohli s některými německými nemocnicemi vyměnit respirátory s ochranou FFP2 za respirátory FFP3.

Právě Merkelová musí nyní sama z důvodu možného ohrožení nemocí úřadovat z karantény. V pátek totiž byla u lékaře, který byl mezitím pozitivně testován na nákazu novým typem koronaviru.

Na německý nejednotný přístup k boji s nemocí premiér poukazoval i ve vysílání zdravodajství televize Nova. „Ptal jsem se, proč nemají v Německu zakrytá ústa a nos, a oni tvrdí, že jejich virologové mají jiný názor, ale my postupujeme podle Číny a Koreje, které porazily ten virus, a my ho také porazíme,“ prohlásil.

Opačného názoru, než panuje u nás či v premiérem Babišem zmíněných zemích, které epidemii úspěšně po zavedení podobných opatření zvládly, je ředitel Institutu pro biologickou bezpečnost v německém Halle Alexander Kekulé. „V Evropě se někdy v některých zemích snažíme tak nějak okopírovat ten čínský model, protože všichni vidí, že ve Wu-chanu a dalších částech Číny byla protiepidemická opatření velmi úspěšná, musíme ale myslet na to, že jsme součástí demokratických vlád, demokratických zemí. Naše vlády a naši lidé pracují jinak, proto nedoporučuju kopírovat něco, co fungovalo v Číně,“ tvrdí expert.

Babiš po zhlédnutí nahrávky se slovy Kekulého kroutil hlavou a dlouho nenacházel ani slov. „Tak to je směšné,“ odmítl. „Já nechápu, proč se Německo neřídí centrálně. Bavorský premiér rozhodl, že fotbal není, dělá opatření a v jiných krajích se hraje fotbal a lidi si tam volně chodí na trhy? Tak to je nesmysl přece,“ kritizoval. Naše cesta je podle něj dobrá.

Zítra vláda podle ministerského předsedy chystá projednání pendlerů, kteří jezdí za prací mimo naše území, a také prodlouží současná platná nařízení, a to zatím až do prvního dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…