Němcová ponižuje Klause. Jenže pamětník vystoupil. Co se stalo před deseti lety?

02.02.2023 15:43 | Ze sítí

Po tvrdém výpadu senátorky Miroslavy Němcové (ODS) na někdejšího prezidenta a zakladatele ODS Václava Klause se její slova – radící, abychom se naučili Klause i prezidenta Miloše Zemana „nevšímat“ – rozšířila i k dalšímu občanskému demokratovi. „Ušla jsi dlouhou cestu, Mirko,“ vzkázal senátorce europoslanec Jan Zahradil (ODS) a připomenul ji, jak ještě před deseti lety tvrdila, že se právě díky Klausovi „dostala hodně daleko“ a označila jej za svoji „vysokou školu“.

Němcová ponižuje Klause. Jenže pamětník vystoupil. Co se stalo před deseti lety?
Foto: Repro Twitter
Popisek: Senátorka Miroslava Němcová ve volebním štábu

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30165 lidí
Ostré vyjádření od Němcové přišlo krátce po zvolení bývalého náčelníka Generálního štábu Armády České republiky a předsedy Vojenského výboru NATO Petra Pavla příští hlavou státu.

Přestože ještě neskončilo funkční období prezidentu Miloši Zemanovi, senátorka Miroslava Němcová se rozhodla líčit, jak bude vypadat doba po Pavlově inauguraci, která se bude konat poté, co Zemanovi 8. března vyprší mandát.

Právě 8. března v prezidentské funkci dle Němcové kromě Zemana „skončí“ i další z někdejších prezidentů. „Po inauguraci budeme zemí se dvěma exprezidenty. Miloš Zeman a Václav Klaus se vzájemně podporovali a budou v tom pokračovat,“ uveřejnila a o příštím prezidentovi a nástupci obou jmenovaných Pavlovi, jenž výrazně v uplynulých volbách porazil bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše a získal 58,32 procenta hlasů, zatímco Babiš 41,67 procenta, pak napsala, že ten ví, co od Zemana s Klausem čekat. „Petr Pavel jistě ví, že od nich nemůže nic pozitivního čekat,“ myslí si Němcová.

Veřejnost by si dle ní někdejšího prezidenta Klause ani končícího prezidenta Zemana neměla všímat. „My bychom se mohli naučit si jich nevšímat. Protože to jediné jim doopravdy vadí,“ radila senátorka.

Její slova, která dopadla na zakladatele ODS, rezonovala i uvnitř strany. „No, ušla jsi dlouhou cestu, Mirko. Trochu do zatáčky teda,“ komentoval vyjádření Němcové europoslanec ODS Jan Zahradil a mířil na dřívější slova političky, která byla ještě před deseti lety značně odlišná než dnes.

Senátorka, jež nemá vystudovanou vysokou školu, se totiž roku 2013, kdy po odstoupení premiéra Petra Nečase kvůli kauze týkající se jeho milenky a spolupracovnice Jany Nagyové (dnes Nečasové), aspirovala na premiérský post, nechala slyšet, že právě Klaus je jakousi její „vysokou školou“.

„Kdyby to bylo dnes možné, tak bych si vysokou školu velmi ráda udělala. Abych řekla pravdu, já už jsem jakousi vysokou školu prodělala. Ve vysoké politice se pohybuji řadu let. Měla jsem možnost se pohybovat vedle Václava Klause, který dosahuje velmi vysoké ekonomické i politické úrovně. Z diskusí s ním jsem si odnesla opravdu hodně a dostala se hodně daleko. Takže vysokou školu nepostrádám,“ řekla před téměř deseti lety pro server iDnes.cz Němcová, která tehdy avizovala, že pro svou vládu sehnala podporu 101 poslanců, avšak prezident Miloš Zeman místo ní jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka.

Ke slovům senátorky se vyjadřoval i samotný Klaus a také vzpomenul, že dříve jejich vztahy nebyly jako dnes. V pořadu 360° CNN Prima News Klaus na slova političky reagoval s tím, že Němcová byla z naprosté nuly jím vytažena do politiky a vděčí mu za všechno, co má. „Že se ona odvažuje na twitteru takto psát, to je její ještě smutnější konec,“ řekl někdejší prezident.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

10:33 Cena vajec: Brutální srovnání. Čtěte, komu vejce omlátit o hlavu

Za posledního více něž půl roku cena vajec stoupla v Česku dvakrát tolik než v Německu. V celé EU je…