Německá armáda je úplně v troskách. A ono je to vlastně dobře, píše Marian Kechlibar

29.04.2018 18:52

Matematik Marian Kechlibar zhodnotil stav německé armády a dospěl k závěru, že Bundeswehr je úplně v troskách. Současná německá armáda je podle Kechlibara důkazem, že v něčem jsou na tom Češi přece jen líp než Němci. Jako Čech s určitými znalostmi z historie z toho má Kechlibar radost. Dokud bude německá armáda relativně slabá, nebudou mít Němci chuť rozpoutat další válku. Má to však i stinnou stránku. Jako spojenecká armáda nebude německá armáda moc platná, bude-li třeba pomoci napadenému státu NATO.

Německá armáda je úplně v troskách. A ono je to vlastně dobře, píše Marian Kechlibar
Foto: archiv
Popisek: Bojové vozidlo Puma.

Členské státy NATO se při vstupu do Aliance zavázaly, že budou rok co rok vydávat na obranu dvě procenta svého HDP. Tuto svou povinnost si ovšem plní jen zlomek členských států Aliance, např. Řecko. Česká republika v plnění svého závazku zaostává. Svědomitější než my jsou např. i Rumuni.

Matematik Marian Kechlibar má za to, že velké problémy čekají německou armádu a německou politickou scénu. Náš západní soused totiž vydává na obranu něco přes jedno procento HDP ročně a německá sociální demokracie se bude v koaliční vládě s Angelou Merkelovou (CDU/CSU) velmi bránit navyšování zbrojních výdajů.

Tím si ovšem Německo zadělává na problém. Žijeme v době, ve které na válčištích dominuje moderní technologie. A kdo nemodernizuje svůj arzenál, dříve či později na to může doplatit. Jako Čech má ovšem Kechlibar z vojenské slabosti Německa radost.

„Jako Čech s určitými znalostmi historie jsem rád, že německá armáda není moc silná. Od současné vlády žádnou fyzickou agresi neočekávám, ale osoba sedící na kancléřském stolci se může změnit ze dne na den. Zůstává-li Bundeswehr relativně slabý, nebude to žádného budoucího kancléře pokoušet k tomu, aby pokračoval v politice jinými prostředky. Na rozdíl od mnoha optimistů si nemyslím, že by mír ve střední Evropě byl věčný a jistý; to je momentální iluze daná tím, že jsme dlouho nezažili opak,“ varoval v textu uveřejněném na svém webu.

„Současný Bundeswehr nicméně není relativně slabý. Je úplně v troskách. Tato skutečnost u nás není příliš známá, naopak mají lidé obecný dojem, že Německo funguje v takových věcech lépe než ČR. Nikoliv, přátelé,“ pokračoval matematik.

Takřka všechna německá bojová technika je prý nebojeschopná, protože se v minulosti neinvestovalo do oprav, do inovací a do zcela nových strojů. Podle dostupných informací jsou od října 2017 zcela mimo provoz všechny německé ponorky. Na jejich opravy scházejí náhradní díly, takže ponorky čekají odstavené v přístavech a jejich posádky mají dovolenou. Na avizované opravy snad dojde koncem roku 2018. To je poněkud smutný obrázek německého ponorkového loďstva, když vezmeme v potaz, že jak za první, tak za druhé světové války byly ponorky chloubou německých námořních sil.

Náhradní díly chybějí i armádním transportním letadlům Airbus A400M. Německé armádní vrtulníky jsou na tom tak zle, že se armádní piloti školí na civilních strojích, aby vůbec věděli, jak helikoptéru pilotovat.

Německá armáda má k dispozici 232 moderních tanků Leopard 2, jenže jen 95 z nich je bojeschopných. Ostatním opět scházejí náhradní díly. To působí opět poněkud zvláštně, když si uvědomíme, že především s pomocí svých tanků Hitler před 78 lety rozdrtil celou Evropu vyjma ostrovní Velké Británie.

Příběh s chybějícími náhradními díly se opakuje u německých hladinových plavidel. Armáda sice má k dispozici i moderní fregaty F125, jenže se ukázalo, že hned první dodaná moderní loď nefunguje, jak by měla. Mimo jiné se naklání na stranu i ve zcela klidných vodách.

Kechlibarovi přijde děsivé, že aktuální německý zcela nebojový duch by se mohl rozšířit do celého NATO.

„Děsí mě nicméně zmínky o tom, že bývalá ministryně obrany Ursula von der Leyen, která tomuto dlouhodobému úpadku poslední čtyři roky předsedala, je Němci neoficiálně navrhována do čela NATO coby nástupce Jense Stoltenberga. Přitom nejvýraznějším počinem této paní byl nákup pěti set speciálních uniforem pro těhotné vojačky. Kdybych seděl někde v orientálním paláci a snažil se rozložit Severoatlantický pakt coby bojeschopnou sílu, lepší osobu bych si k tomu vybrat nemohl,“ uzavřel varovně matematik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Spása třetí dávkou? 262 ji dostalo, leží ve špitále. Nová čísla

10:05 Spása třetí dávkou? 262 ji dostalo, leží ve špitále. Nová čísla

K číslům pravidelně zveřejňovaným na profilu Ondřeje Dostála přibylo nové rozdělení u těch, kteří le…