Německá média: Merkelová v Praze pohoří. Sobotka, Babiš ani Zeman muslimy nechtějí

25.08.2016 10:42

Německá média se věnují setkání kancléřky Angely Merkelové s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou v Praze i dalšími představiteli zemí Visegrádské čtyřky a nedávají kancléřce příliš velkou naději na úspěch.

Německá média: Merkelová v Praze pohoří. Sobotka, Babiš ani Zeman muslimy nechtějí
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka
reklama

Internetový server n-tv.de konstatuje, že Česká republika je v otázce společné uprchlické politiky mezi členskými státy Evropské unie jeden z nejméně pravděpodobných partnerů. „Nepřejeme si, aby byla v České republice příliš velká muslimská komunita. Členské státy EU by měly mít možnost svobodně se samy rozhodnout, kolik uprchlíků chtějí přijmout. Česká republika nemůže uplatnit stejný přístup jako v loňském roce Německo,“ cituje server aktuální výroky Bohuslava Sobotky k tématu.

Celý text v němčině je ZDE.

Server také připomíná odmítavé postoje prezidenta Miloše Zemana a jeho kritiku přistěhovalecké politiky německé vlády. „Letos v srpnu český prezident označil migrační politiku přímo za absurdní,“ uvádí německý server a poukazuje na nedělní zatčení českého protiislámského aktivisty Martina Konvičky. „Členové jeho xenofobní organizace se převlékli za džihádisty Islámského státu a s maketami zbraní v ruce pokřikovali na Staroměstském náměstí Alláhu Akbar. Mnoho turistů ve strachu prchalo do okolních restaurací.“

Za obtížné považuje dnešní jednání kancléřky v Praze také deník Bayern Kurier. „Česká republika patří k nejostřejším kritikům přistěhovalecké politiky německé vlády. Merkelová by měla být v Praze připravena na největší protestní demonstrace od své návštěvy v Řecku,“ uvádí německý deník a poukazuje na skutečnost, že Česká republika se chystá přijmout v říjnu z Turecka pouze osmdesát syrských uprchlíků. „S přerozdělovacími kvótami nesouhlasíme, což ale kancléřka ví. Máme jiný názor na to, jak je třeba migrační krizi řešit,“ cituje deník premiéra Sobotku.

Německý deník konstatuje, že Sobotka není ve svých postojích osamocený a velkým kritikem migrační politiky německé kancléřky je také „miliardář, zakladatel strany ANO“ a ministr financí Andrej Babiš. „Odmítám německou migrační politiku, která se jim zcela vymkla z rukou. Merkelová by měla přestat být politicky korektní a začít konečně jednat,“ cituje Bayern Kurier Babiše a tvrdí, že na rozdíl do Sobotky, který je ochoten se sklonit před tlakem Bruselu, Babiš nechce přijímat žádné migranty.

Celý text v němčině najdete ZDE.

Německý deník se věnuje také postojům prezidenta Miloše Zemana a píše, že se Zeman opakovaně vyslovil proti přerozdělovacím kvótám Evropské komise. „Na začátku tohoto měsíce dokonce vyzval parlament, aby ignoroval kvóty a Česká republika nepřijímala žádné migranty. Konstatoval v této souvislosti, že začleňováním většího počtu migrantů by byla poskytnuta živná půda pro barbarské teroristické útoky na území České republiky. Zeman také vyzval kancléřku, aby opustila svoji ‚willkommenskultur‘, protože ta se ukázala jako nesmyslná,“ píše Bayern Kurier.

Obtížná jednání však dle Bayern Kurier čekají německou kancléřku také v Polsku, kde by se měla zítra setkat se svým polským protějškem Beatou Szydlovou a poté povečeřet s vedoucími představiteli zemí Visegrádské čtyřky. „Podobné věci jako v Praze si pravděpodobně vyslechne Merkelová také z úst slovenského premiéra Roberta Fica, který zcela otevřeně označuje kvóty za nesmysl a říká, že islám na Slovensku nemá své místo. Slovensko podle premiéra není multikulturní zemí a vláda na tomto postoji nehodlá nic měnit.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…