Německo doporučilo Izraeli, aby si prostudoval dohodu s Íránem

03.04.2015 17:30

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes doporučil Izraeli, aby si prostudoval podrobnosti ujednání s Íránem. Izrael chce dosáhnout změny dohody, kterou považuje za nebezpečnou, protože Íránu umožňuje pokračovat ve vývoji atomové bomby. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že součástí dohody musí být uznání Izraele ze strany Teheránu. Česká republika dohodu uvítala a ocenila nasazení vyjednávačů.

Německo doporučilo Izraeli, aby si prostudoval dohodu s Íránem
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

Ujednání ocenil i íránský prezident Hasan Rúhání. Státy světa podle něj uznaly, že Írán má právo na obohacování uranu. Steinmeier, který se účastnil posledních kol jednání, dnes řekl, že na oslavy je brzo. Doporučil izraelské vládě, která dohodu ostře kritizovala, aby si dokument podrobně prostudovala. Řekl, že cílem je zlepšit bezpečnost na Blízkém východě, a nikoli ji ohrozit, jak tvrdí Izrael.

Šest světovým mocností se ve čtvrtek s Íránem shodlo na bodech budoucí dohody, která má Íránu umožnit zbavit se sankcí za to, že se zpomalí svůj jaderný program. Konečný text má být vyjednán do konce června.

Íránský prezident Hasan Rúhání ocenil dojednanou dohodu i práci všech íránských vyjednavačů a diplomatů

Netanjahu na dnešek svolal bezpečnostní kabinet. Po schůzi premiér řekl, že všichni členové jsou proti dohodě. Izrael údajně učiní vše pro to, aby byla dohoda modifikována. Netanjahu po jednání řekl, že je třeba vyvinout na Írán tlak a přinutit ho k vyjednání lepší dohody. "Izrael žádá, aby jakákoli konečná dohoda s Íránem zahrnovala jednoznačný íránský závazek uznání práva na existenci Izraele," sdělil Netanjahu.

"Alternativou je lepší dohoda, dohoda, která zásadním způsobem omezí íránskou nukleární infrastrukturu, dohoda, která Írán přinutí změnit chování, zastavit agresi v oblasti a podporu teroristů na celém světě a skoncovat s výzvami ke zničení Izraele," řekl Netanjahuův mluvčí Mark Regev.

Íránský prezident Hasan Rúhání ocenil dojednanou dohodu i práci všech íránských vyjednavačů a diplomatů. "Mocnosti uznaly, že Írán má na svém území právo na obohacování uranu. Uznaly, že toto obohacování není pro nikoho hrozbou, že je jaderný program určen jen pro mírové účely," prohlásil Rúhání. Jak dodal, jestliže ostatní strany splní své sliby i Teherán své sliby dodrží a bude moci být dosaženo konečné dohody. "Írán chce spolupracovat se světem. Chceme zlepšit napjaté vztahy s některými zeměmi," prohlásil prezident.

S obezřetností se k dohodě staví stejně jako Německo i Francie

České ministerstvo zahraničí dosažení politické dohody uvítalo. Ocenilo také úsilí vyjednávačů a to, že ujednání "vytváří téměř ideální podmínky pro uzavření finální závazné dohody do konce června". Podle ministerstva dohoda zvýší regionální stabilitu a zamezí závodům v jaderném zbrojení.

S obezřetností se k dohodě staví stejně jako Německo i Francie. Její ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že dohodu považuje za "důležitý, ale jenom předběžný" krok. "Skončí to až v červnu," prohlásil v rozhlase. Původní návrhy prý Francie odmítla jako nedostatečné a íránská delegace kvůli tomu pohrozila, že z jednání ve Švýcarsku odjede. Francie si přeje, aby konečná dohoda zabránila "ostatním státům z oblasti Perského zálivu vydat se cestou jaderného zbrojení". Podobě argumentuje také Izrael, který má ale sám oficiálně nepřiznané atomové hlavice.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si myslí, že šance dospět ke konečné dohodě je nyní velká.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…