Německu prý současná situace Evropy maximálně vyhovuje. Martin Hekrdla vysvětluje, proč Berlín nemá zájem cokoliv měnit

18.07.2015 17:09

Komentátor Martin Hekrdla se na serveru Altpress.cz zamýšlí nad tím, proč Německo tak tvrdě pokořilo Řecko. A dochází k jednoduchému závěru – protože na tom vydělává i šetří, a to v řádu desítek miliard eur. Německo tedy nemá zájem, aby se dnešní neblahá situace EU měnila. Autor vysvětluje, jak si Německo drží fasádu výkonné ekonomiky na úkor „líného jihu“.

Německu prý současná situace Evropy maximálně vyhovuje. Martin Hekrdla vysvětluje, proč Berlín nemá zájem cokoliv měnit
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

„Zatímco Německo v roce 2008 stála dluhová služba slušných 69 miliard eur, letos mu stačí jen 48 miliard, i když se jeho dluh za posledních sedm let zvýšil o 490 miliard. Kdyby Němci měli letos splácet ze svého veřejného dluhu stejné úroky, jaké kralovaly v roce 2008, museli by zaplatit – podle údajů, které poskytla Evropská komise, nic zlého netušíc – 93 miliard eur. Tedy dvakrát tolik. Sečteno a podtrženo: němečtí daňoví poplatníci si v letech 2008 až 2015 přilepšili o 193 miliard eur!“ píše autor.

Řecké a portugalské dluhy řeší stárnutí německé populace

Německo tak využívá toho, kde se pohybují bankovní úrokové sazby a stejně tak toho, kolik zboží může dovést do zadlužených států. Země tak rozhodně nemá zájem o to, aby se situace přetrvávající nejméně posledních pět let měnila k lepšímu. I přes pomoc, kterou Němci platí Řecku, Irsku či Španělsku, mají se lépe.

CELÝ HEKRDLŮV KOMENTÁŘ ZDE

A to není všechno. Německá společnost stárne stejně jako další evropské národy. Jenže berlínský hlas trvající na tom, že se státy na jihu starého kontinentu musejí chovat odpovědně, vede k tomu, že do Německa míří mladí vzdělaní Řekové, Italové i Španělé. Doma často nevidí šanci na lepší život, tak odejdou do Německa. A to se hodí německé ekonomice. Aby toho nebylo málo, je ještě jeden důvod, proč se Němcům hodí zachovávat současný tristní stav v Řecku. Znamená to totiž, že se tím udržuje euro slabší vůči jiným měnám, především vůči dolaru, což Němcům znovu pomáhá v exportu.

Dvousečná zbraň

Politici by něco takového nepřiznali. Zaklínají se naopak tím, že panující krize směřuje ke krachu slabých firem a posílení zdravých, což povede k tomu, že se celý systém postaví na nohy. Hekrdla má ovšem za to, že z dlouhodobého hlediska tato politika poškodí i Německo. Z Berlína dnes zní hlasy, podle nichž Řecko ztratilo důvěru investorů. Jenže tuto důvěru mohou ztratit okolní země vůči Německu. Čím déle bude krize v EU trvat, tím je to pravděpodobnější, což Němci nemohou potřebovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…