Německý tisk: Voliči potrestali pravici, překvapením je Babiš

26. 10. 2013 19:55

Čeští voliči potrestali strany bývalé vládní koalice, ve volbách zvítězí sociální demokraté. Tak hodnotí průběžné výsledky předčasných voleb do Sněmovny německá média, zároveň ale podotýkají, že sestavení vlády může být komplikované. Všímají si také úspěchu hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše.

Německý tisk: Voliči potrestali pravici, překvapením je Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Podle zpravodajské televize N-TV se rýsuje v Česku změna vlády. "První průběžné výsledky potvrzují trendy z průzkumů," uvedla stanice. "Voliči potrestali konzervativce, nejsilnější stranou se stane ČSSD," dodala.

"Stranám bývalé pravostředové koalice vystavili voliči účet za mnohé aféry uplynulých let," uvedla televizní stanice ARD. Všímá si také toho, že dlouhodobě dominantní síla české pravice ODS měla potíže s překonáním pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

ARD dále konstatuje, že sociální demokraté i přes celkové vítězství musí být výsledkem zklamáni. "Sestavování vlády bude složité. Žádná stabilní většina není v dohledu," uvádí televize.

O tom, že sociální demokraté jsou pouze nominálním vítězem voleb píše i deník Die Welt. "Česko míří po předčasných volbách vstříc nejistým časům," uvedl list. "Po masivním protestním hlasování proti etablovaným stranám se dvěma novým populistickým uskupením podařilo dostat do pražské sněmovny, a kvůli tomu je vytvoření vlády téměř nemožné.
Média se také zaměřují na druhou stranu v pořadí, Babišovo ANO. "Strana populisty Andreje Babiše se postarala v českých parlamentních volbách postarala o překvapení, podle předběžných výsledků skončí na druhém místě," píše deník Die Welt.

O překvapivém úspěchu ANO píše i Rheinische Post. List také upozorňuje, že rozdíl mezi výsledky ČSSD a Babišova hnutí je jen velmi malý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zesměšnil ODSáka, co ho chtěl zabít. I šéfa ODS Fialu a demonstranty proti Benešové

10:42 Zeman zesměšnil ODSáka, co ho chtěl zabít. I šéfa ODS Fialu a demonstranty proti Benešové

Celostátní sněm Hospodářské komory ČR nabídl prostor k projevu také prezidentu Miloši Zemanovi. Ten …