Němečtí prokurátoři chtějí katalánského premiéra nechat ve vazbě. A hovoří o velezradě

03.04.2018 19:48

Němečtí státní zástupci v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku požádali tamní soud o uvalení vydávací vazby na katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta. Státní zástupci totiž pro přezkoumání eurozatykače došli k názoru, že vydání politika do Španělska je oprávněné, informoval o tom server Spiegel Online.

Němečtí prokurátoři chtějí katalánského premiéra nechat ve vazbě. A hovoří o velezradě
Foto: archiv
Popisek: Katalánsko

Carles Puigdemont, známý především coby bojovník za katalánskou nezávislost, čelí v jihoevropské zemi obžalobě ze vzpoury. Server Seznamzprávy.cz uvedl, že v případě, že by nakonec soud státnímu zastupitelství vyhověl, bude Puigdemont ve vydávací vazbě do té doby, než se rozhodne o tom, zda je žádost Španělska o jeho vydání oprávněná.

I když Spolková republika trestný čin vzpoury nezná, neznamená to, že by Puigdemont nemohl být vydán, alespoň podle vyjádření zdejšího ministerstva spravedlnosti. Postačit by prý k tomu pravděpodobně mohla podobnost španělského trestného činu vzpoury s německým trestným činem velezrady. Katalánský expremiér Puigdemont byl v Německu zadržen koncem března, když překročil hranici z Dánska.

Německý policejní mluvčí uvedl, že na základě evropského zatykače vydaného Španělskem byl Puigdemont „zadržen v 11:19 dálniční policií ze (severní Spolkové země) Šlesvicka-Holštýnska“. Policisté ho zadrželi nedaleko dálnice A7, která vede z Dánska do Německa. Údajně byl na cestě z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu. Němečtí politici uvedli, že do diplomaticky citlivého případu vstupovat nechtějí.

Za vzpouru hrozí Puigdemontovi ve Španělsku až pětadvacet let vězení. Mezi obžalovanými jsou kromě něj i kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull a bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová.

Původní zdroj ZDE.

V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno osmadvacet lidí. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…