Neměli jsme říkat, že nebudeme brát uprchlíky, míní lidovecký europoslanec

07.12.2017 15:44

Žaloba, které nyní Česká republika a další země čelí kvůli svému postoji k přerozdělování žadatelů o azyl, nebyla nutná a země jí mohla určitými drobnými kroky předejít. Myslí si to český europoslanec za KDU-ČSL a předseda právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda. Věc ale podle něj není ještě uzavřena a určité vstřícné kroky bude možné učinit i nyní. Informuje o tom ČTK.

Neměli jsme říkat, že nebudeme brát uprchlíky, míní lidovecký europoslanec
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda na sjezdu.

„Za největší chybu považuji usnesení české vlády o tom, že žádné uprchlíky brát nebudeme. Tím jsme bohužel komisi nedali jinou možnost, než na nás žalobu podat,“ poznamenal Svoboda.

Evropská komise dnes po měsících prodlevy poslala Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich trvajícímu odmítání plnit právní závazky související s jednorázovým mechanismem přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Země přes opakované výzvy komise nesplnily svou povinnost, aby každé tři měsíce do programu, kde ještě zbývá převzít několik tisíc osob, nabízely volná místa.

Podle Svobody se dala žaloba očekávat. „Česká republika měla prokázat aspoň minimální účast a solidaritu, a ne se hned proti kvótám takto radikálně vymezovat. Slovensko se zachovalo daleko pragmatičtěji. Víme, že kvóty nejsou ideální řešení, ale nikdo nic jiného a lepšího nevymyslel,“ dodal europoslanec. Je podle něj třeba obnovit dialog s Evropskou komisí a hledat smírné řešení. Místopředseda komise Frans Timmermans dnes uvedl, že věc by se snadno vyřídila v případě, že uvedená trojice zemí změní svůj přístup.

Nový český premiér Andrej Babiš už reagoval oznámením, že s komisí chce o stažení žaloby vyjednávat. Kvóty jsou podle něj nesmysl a načasování žaloby nešťastné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…