Není kde brát, všude tlustí a líní. USA armádu nenaplní. Přitom NATO chce posílit

28.6.2022 11:11 dop.

Server The Daily Signal upozorňuje, že v armádě Spojených států amerických blikají výstražná světla. Nedaří se jí najít dost nových rekrutů. Ani v tak prestižních jednotkách jaké představuje námořní pěchota. Situace je prý vůbec nejhorší od krizového roku 1973, kdy Spojené státy stáhly z Vietnamu většinu svých vojenských sil. Zpráva přichází v době, kdy generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznamuje, že NATO chce významně posílit východní křídlo aliance. Ze 40 tisíc vojáků až na 300 tisíc.

Není kde brát, všude tlustí a líní. USA armádu nenaplní. Přitom NATO chce posílit
Foto: Armáda ČR
Popisek: Vojáci se v Afghánistánu loučili s padlými spolubojovníky

Anketa

Pokud by v roce 2022 byly parlamentní volby, volili byste stejnou stranu jako v roce 2021? (Ptáme se od 28.6.2022)

75%
21%
hlasovalo: 6487 lidí
„Armáda nedávno oznámila, že byla nucena snížit svou velikost o 12 000 vojáků, protože nemůže najít dostatek dobrovolníků, kteří by zaplnili její řady. Náčelník generálního štábu armády generál James McConville k této zpráv uvedl, že armáda svádí s jinými sektory „válku o talenty“. „Válku, kterou podle všeho prohrává,“ napsal v úvodu svého článku ke stavu americké armády server The Daily Signal.

Od roku 2014 klesají počty Američanů, kteří jsou vůbec schopni vojenské služby. Pro řadu z nich je překážkou obezita, kriminální minulost, užívání drog, příliš nízké vzdělání a další překážky. Donedávna platilo, že pro přijetí do armády splňovalo všechny podmínky jen asi 29 procent Američanů a Američanek. Teď je to podle McConvillea dokonce jen 23 procent Američanů. Tedy ani ne čtvrtina.

„Kondice americké mládeže je, upřímně řečeno, mizerná: 21,2 % mládeže ve věku 12 až 19 let je obézních a pouze 51 % středoškoláků navštěvovalo v průměru alespoň jednu hodinu tělesné výchovy za týden,“ napsal server.

Mezi mladými Američany klesá také chuť sloužit v armádě. Ve věkové skupině 16 až 21 let jen 11 procent lidí dotázaných v průzkumu odpovědělo, že uvažuje o službě vlasti v armádě. I soukromé společnosti jako Amazon či StarBucks prý momentálně nabízejí lepší nástupní platové podmínky než armáda.

Klesá navíc počet veteránů. Ti v minulosti hráli pozitivní roli v ovlivňování veřejnosti v motivaci ke službě v armádě.

A k dovršení všeho zlého nejsou mladí Američané schopni vyjmenovat ani tři základní pilíře, s nimiž pracuje federální vláda USA. Pak se podle serveru není co divit, že o službu v armádě není zájem, pokud se lidé nezajímají o fungování vlastní země.  

Takováto zpráva o stavu americké armády přichází v době, kdy generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil před začátkem summitu NATO v Madridu, že aliance chce významně posílit východní křídlo. Ze 40 tisíc vojáků až na 300 tisíc. NATO tak hodlá reagovat na ruskou agresi vůči Ukrajině, kterou nechal ruský prezident Vladimir Putin spustit 24. února 2022.

Podle Stoltenberga je třeba ustanovit speciální jednotky, které budou působit v konkrétním regionu.

„Tyhle jednotky budou cvičit spolu s domácími obrannými oddíly. A zvyknou si tak na místní terén, vybavení a naše nové, předem umístěné zásoby (techniky),“ prohlásil v pondělí Stoltenberg.

Americký server však také přichází s řešením. Pentagon by si prý měl zjistit, o jaké benefity dnešní mladí Američané stojí, zda je to vyšší plat, více volna nebo něco jiného, a uzpůsobit tomu náborové programy.

Ve školách, ve sportovních klubech i v rodinách by se pak podle serveru mělo mladým lidem říkat, že sloužit své vlasti v armádě je vlastně čest a že pokud někdo slouží v armádě, tak to vůbec neznamená, že si tím uzavírá další kariérní možnosti v budoucnu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle VIDEO si ODS platí, abyste ho viděli. „Hodnoty, pomoc Ukrajině, mezinárodní uznání…“

19:25 Tohle VIDEO si ODS platí, abyste ho viděli. „Hodnoty, pomoc Ukrajině, mezinárodní uznání…“

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém sponzorovaném příspěvku na sociální síti chválí občany, jakým způso…