Neočkovaní nás zacpali. Rušíme operace. Obrovský nárůst, naříká špitál

09.11.2021 8:56

Zatímco první říjnovou neděli leželo v nemocnicích s covidem jen něco málo přes 240 pacientů, první listopadovou neděli už to bylo přes 2 600 lidí. Nemocnice tak opět musí některá svá oddělení měnit na čistě covidová, přesouvat sem zdravotní sestry a rušit dlouho plánované operace. V nemocnicích leží především neočkovaní pacienti. „Ráno jsme měli 69 pacientů s covidem, většinou neočkovaných. Všichni ve vážném stavu, deset na JIP,“ uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Neočkovaní nás zacpali. Rušíme operace. Obrovský nárůst, naříká špitál
Foto: Archiv
Popisek: Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, pohled na průčelí budovy

Za pouhý měsíc vzrostl počet pacientů s covidem v nemocnicích víc než desetkrát. Z prvního víkendu v říjnu, kdy těchto pacientů bylo 240, překonal první víkend v listopadu jejich počet hranici 2 600. Některé nemocnice v České republice proto už odkládají neakutní operační výkony.  

„Ráno jsme měli 69 pacientů s covidem, většinou neočkovaných. Všichni ve vážném stavu, deset na JIP,“ uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, pro MF Dnes s tím, že se čeká snižování počtu plánovaných život neohrožujících výkonů. Zdravotníci se stále točí v jednom kole. Neměli mnoho prostoru pro nabrání sil, protože když v létě počet covidových případů opadl, doháněly se operační výkony odložené kvůli předchozí covidové vlně.

„Naše ortopedie A začala už o víkendu jako první obvolávat pacienty s tím, že jejich operace musí být odložena,“ připustil ředitel Městské nemocnice Ostrava.

„Problém je zajistit pro nově vzniklá i transformovaná covid pracoviště nelékařský personál. Dost zaměstnanců čerpá dlouho odkládané řádné dovolené, častá je pracovní neschopnost, karanténa, ošetřované dítě,“ míní Marcela Murasová, náměstkyně ostravské nemocnice. Ta vyzvala lidi k dodržování omezení a opatření, což by lékařům pomohlo. „Stop stav pro dovolené v nemocnici přesto nemáme,“ dodala její mluvčí Andrea Vojkovská.

Tím, jak se zhoršuje covidová situace, mezi lidmi opět roste zájem o očkování. Roste zájem především o jednodávkovou vakcínu Jenssen od společnosti Johnson & Johnson. Jediná očkovací dávka znamená, že očkovaný je uznán za plně očkovaného dřív, než když by si musel dojít i na druhou dávku vakcíny. O to dříve si nemusí platit testy na covid. Data ukazují, že teď na očkování nejčastěji míří lidé ve věku 18 až 29 let.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporné. Kalousek se vysmál Pirátům. Teď jim to vadí, ale dřív...

9:21 Odporné. Kalousek se vysmál Pirátům. Teď jim to vadí, ale dřív...

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který vážně zvažuje kandidaturu na prezidenta, se ve č…