Nepatříme k západní Evropě, myslí si Schwarzenberg

28. 6. 2013 15:33

Česko podle vicepremiéra a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) nikdy nebylo a nebude součástí západní Evropy. Důvodem je odlišná tradice, mentalita i politická kultura, jak ukázaly poslední týdny. Schwarzenberg to dnes uvedl v Senátu na konferenci Domov Střední Evropa: tváře, biografie, identity.

Nepatříme k západní Evropě, myslí si Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg vchází do sněmovního sálu
reklama

"Začátkem 90. let dobří přátelé tvrdili, že jsme součást západní Evropy. Samozřejmě jsme nebyli nikdy, máme jinou mentalitu, máme jinou tradici, máme jinou politickou kulturu, jak jsem v posledních týdnech taky zjistil, tudíž zajisté nepatříme k západní Evropě. Nic si nepomůžeme, zůstaneme střední Evropa a z této polohy se nepohneme," prohlásil Schwarzenberg.

Česko v posledních týdnech zažilo pád vlády Petra Nečase poté, co policie obvinila premiérovu spolupracovnici, že nechala vojenskou tajnou službou sledovat manželku ministerského předsedy, a podezírá ji i z korupčního jednání. Prezident Miloš Zeman, s nímž Schwarzenberg vedl spor o velvyslance, pak nevyslyšel parlamentní většinu a jmenoval svého premiéra, přestože jeho kabinet patrně nezíská důvěru Sněmovny a do podzimu skončí.

V souvislosti s identitou Schwarzenberg poznamenal, že její vnímání se v historii měnilo v podobě národní, zemské či jazykové identity a že jedna její velká změna zřejmě ještě přijde za několik generací. "Doufám, že se budeme jednou cítit jako odpovědní občané Evropy. Asi je to žádoucí, abychom přijali i tu širší identitu," uvedl ministr. Ve 20. století se podle něj ukázalo, že bylo "tragickým omylem a perverzním myšlením" nadřazovat svou identitu ostatním. "Buďme pokorní a neberme se tolik vážně," dodal Schwarzenberg.

Rovněž předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) ve svém úvodním projevu vyzdvihl význam evropské integrace, jejíž podporou jsou přeshraniční spolupráce, společné projekty i neformální vztahy. "To je to, co vytváří náš společný domov - střední Evropu," uvedl. Připomněl ale také, že se přes značné úsilí dosud "zcela nezahojily některé rány a bolesti, které přineslo 20. století, a které se někteří lidé stále pokoušejí účelově jitřit".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

21:28 Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

Poslanecká sněmovna se na zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnickýc…