Nepřerušujte mě. Vyjadřuji obdiv k Zemanovi. Při diskusi o prezidentovi začali do rozhlasu volat naštvaní posluchači

05.01.2016 11:50

Místy ve velmi vyostřenou diskusi se zvrhl pondělní pořad Českého rozhlasu Plus Radiofórum, jehož hlavním tématem byly prezidentovy výroky o migrační krizi. V pořadu kromě moderátorky Lucie Vopálenské o Zemanových výrocích diskutoval zahraničněpolitický komentátor veřejnoprávního rozhlasu Petr Nováček a blízkovýchodní zpravodaj rozhlasu Štěpán Macháček. Do pořadu mohli telefonovat i posluchači. Většina z nich vyjadřovala nespokojenost s úrovní zpravodajství Českého rozhlasu někdy i velmi ostrými výrazy.

Nepřerušujte mě. Vyjadřuji obdiv k Zemanovi. Při diskusi o prezidentovi začali do rozhlasu volat naštvaní posluchači
Foto: Hans Štembera
Popisek: Historik Petr Nováček

Nejprve Nováček a Macháček komentovali prezidentovo tvrzení o tom, že migrační vlnu do Evropy řídí Muslimské bratrstvo. Zeman se v této souvislosti odvolal na výroky marockého ministra zahraničí a prince Spojených arabských emirátů.

Nováčka zaujalo, že prezident jako své zdroje uvádí rozhovory se zmíněnými zahraničními politiky a novinový rozhovor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. „To je takové zvláštní,“ podotkl. Nicméně připustil, že prezident má možná pravdu. „Prezident republiky má k dispozici informace od tajných služeb, s nimiž se samozřejmě veřejnosti svěřit nemůže. A chtěl tady poskytnout nějakou argumentační paletu, aby to, co říká, nevypadalo jako jeho osobní, ničím nepodložený názor,“ připustil komentátor.

Celý pořad je ZDE

Ale na druhé straně jedna věc je nějaký názorový předpoklad a druhá věc je kritika pramene. „Musíme vědět, kdo to říká, proč to říká a jak tu informaci zasadit. Historici tomu říkají vnější a vnitřní kritika pramene. Ta mně u těch výroků páně prezidentových chybí,“ dodal Nováček.

Někteří arabští vládcové viní Muslimské bratrstvo téměř za vše

Když zmíněný výrok pana prezidenta slyšel Macháček, chvíli si připadal jako v Egyptě, kde působí a kde v podstatě je Muslimské bratrstvo nepřítelem číslo jedna současného režimu. A kde se veškeré neúspěchy, dokonce přírodní katastrofy, svalují právě na tuto organizaci. Nicméně Muslimské bratrstvo je ideologicky někde úplně jinde než ty mnohem radikálnější skupiny, které prezident také jmenoval, jako al-Káida a podobně.

Dokonce v některých zemích se podle Macháčka Muslimské bratrstvo podílí na vládě, třeba v Jordánsku. Jiné skupiny ideologicky spřízněné s Muslimským bratrstvem se podílí na vládě také v Tunisku nebo Maroku. „Čili je to organizace, vůči které mají některé režimy na Blízkém východě své důvody vystupovat a jsou mezi nimi i Spojené arabské emiráty, což je jeden ze zdrojů citovaných panem prezidentem. Je pochopitelné, že vládci této země shledávají Muslimské bratrstvo vinným prakticky z čehokoliv. Shledávají v Muslimském bratrstvu nebezpečí opozičních aktivit a podobně. Čili proč se do nich neopřít na jakékoliv frontě?“ uvedl Macháček.

Moderátorka se pak zeptala, zda může Muslimské bratrstvo jako organizace, která je svým způsobem nadstátní, být tím hlavním organizátorem migrační vlny do Evropy.

Nedovedu si představit, že Muslimské bratrstvo organizuje přesun lidí ze Sýrie do Evropy

Macháček si nedovede představit motiv, který by Muslimské bratrstvo mělo k tomu, organizovat například přesun obyvatelstva ze Sýrie do Evropy. „Naopak, teoreticky by mělo mít zájem, aby lidé opoziční vůči Asadovu režimu v Sýrii zůstávali. Tam mi chybí i ten motiv a v podstatě ani nevidím, proč a jakým způsobem by dnes už exilové vedení Muslimského bratrstva, které původně bylo v Káhiře a dnes sídlí v Turecku, rozvinulo sítě, které by organizovaly tento přesun. Nějak si to nedokážu ani prakticky, ani ideologicky představit,“ řekl blízkovýchodní zpravodaj ČRo.

Moderátorka ale namítla, že prezident mluvil o 25 tisících převaděčů. Macháček řekl, že převádění migrantů do Evropy je organizované mafiemi, které z toho mají prospěch. „Ale nevidím tam žádnou spojitost s organizací, která se jmenuje Muslimské bratrstvo,“ podotkl.

Copak si myslíte, že Zeman bojuje proti nám?

V této chvíli dostali možnost zavolat své názory, případně dotazy samotní posluchači. Nejprve se dovolal, respektive dostal možnost vystoupit v živém vysílání posluchač Hakal: „Poslouchám od půl dvanácté. Ještě neuplynula ani hodina od toho, kdy prezident skončil povídání. Já se nebudu vyjadřovat k arabským záležitostem. Já se vyjádřím k tomu, jakým způsobem je všechno od té půl dvanácté až po tuto dobu vedeno. Zatím jsem nezaznamenal, a nejsem příznivcem prezidenta Zemana, jediné znaménko plus. Na to, co ten člověk za půl hodiny řekl významného pro nás, obyčejné lidi. Zatím vše...“ V tento moment volajícího přerušila moderátorka: „Já vás musím opravit.“ Posluchač se ale ohradil: „Nepřerušujte mě.“ Moderátorka se ale nevzdala: „Pan Foldyna pochválil pana prezidenta.“ Narazila tak na předchozí pořad, který moderovala její kolegyně Veronika Sedláčková a kde prezidentovy výroky komentovali poslanci Jaroslav Foldyna (ČSSD) a Marek Ženíšek (TOP 09). Posluchač reagoval: „Pan Foldyna pochválil, ale to je vše. Nikdo z ostatních, Foldyna je sociální demokrat. Ten druhý byl z TOP 09, vaši reportéři, vy, paní Vopálenská, před vámi paní Sedláčková a nyní pan Nováček. Prostě všichni dáváte znaménka mínus. Copak ten člověk není hlavou státu a myslíte si, že on bojuje proti nám? Nám ho stavíte do polohy, že něco říká a nemá to ověřeno...“

V tomto momentě posluchači vstoupil do řeči Nováček: „Vážený pane posluchači, my vám ho nikam nestavíme. My jsme začali tématem migrace, a proto jsme začali tím, čím jsme začali. Na tom trváme. A jestli si myslíte, že někdo někoho někam staví, tak to jste možná vy pootočil o 90 stupňů nebo jste si přesedl na jinou židli. Nezlobte se na mě. Já se musím rozhodně ohradit proti tomu, co říkáte.“

Mně to připadá, že i dnes jsou redaktoři školeni, co můžou a co nemůžou říkat

Dalším posluchačem, který se kriticky vyjádřil na adresu veřejnoprávního rozhlasu, byl pan Hlávka: „Já se musím dost držet, abych nikoho neurazil. Ale jsem překvapen, že rozhovor s prezidentem je na nějakém rádiu Plus, které není vůbec známo zatím. Proč není na Radiožurnálu? Kdo o tom rozhoduje? To by mě zajímalo. Už jsem pamětník, je mi šedesát let, a tak jsem něco zažil. Dřív byl rozhlas centrálně řízen a byla cenzura. A mně to dnes připadá, že redaktoři jsou řízeni také. Že chodí každé pondělí na školení, co můžou říkat a co nemůžou říkat. A prostě jsem úplně rozčílenej na pana Nováčka, který to rozmělňuje (přes posluchače začala mluvit moderátorka: „Já vám věřím, že jste rozčílenej. Tak se nerozčilujte a přeju vám šťastný nový rok, ale takhle se nikam nedostaneme.“). Mezitím posluchač pokračoval: „To mě nepřerušujte, řeknu jen jednu větu.“ Moderátorka v tu chvíli mluvila přes posluchače: „Zůstaňme u tématu, jednu větu k tématu, prosím“. A posluchač nakonec mohl svou myšlenku dokončit: „Stoprocentně souhlasím s tím, co řekl pan prezident a vyžaduju k němu úctu, nedělat z něj alkoholika v jeho letech a tak podobně, já ho znám. Mě by zajímalo, co dělal pan Nováček před rokem 1989 a jak se zachoval v prosinci a lednu. Asi čekal, jak to dopadne.“

Todleto místo za mikrofonem není pro někoho, s kým by cloumaly city

Nováček na to zareagoval těmito slovy: „Já vám to klidně povím. Přebíral jsem s několika málo kolegy Zemědělské noviny. Miloše Zemana znám přes dvacet let, vystudoval jsem filozofickou fakultu, začal jsem dělat vědeckou aspiranturu, obor nová historie. A byl to minulý režim, který mně znemožnil tu aspiranturu dokončit, protože jsem psal na téma začátek třetí říše – totalizace státu v Německu. Tak nikdo nenašel odvahu jít nechat to schválit městskému tajemníkovi. Takže já měl všechny zkoušky hotovy, a nemohl jsem aspiranturu obhájit. A jinak, víte, já jsem vystudoval fakultu, kde mě naučili v 60. letech kriticky myslet. Jedna věc je někoho obdivovat, to každý obdivujeme někoho jiného. Já svým způsobem obdivuji i Miloše Zemana a jiné politiky, protože je hodně zblízka znám. Na druhé straně mou povinností je uplatňovat kritický rozum, víte? Todleto není místo za mikrofonem pro někoho, kým by cloumaly city. Své city si nechávám pro ty, které mám rád. Já jsem tady kvůli tomu, abych se věcem snažil rozumět a snažil se je vysvětlit. A jen tak na konec – mně nikdo žádné pokyny nedává. Představte si to!“ vysvětlil Nováček svou činnost před rokem 1989, jak posluchač Hlávka požadoval. Nicméně na své první otázky se odpovědi nedočkal.

Český rozhlas opravdu vyznívá poněkud propagandisticky

Servítky si nebrala ani posluchačka Věra Bosáková: „Nedivte se, že se posluchači brání. Český rozhlas Plus totiž opravdu vyznívá poněkud propagandisticky, k tomu se připojuji.“

Posluchač Rataj si o Českém rozhlasu také myslí své: „Někteří posluchači mají pocit o tendenčním vedení Radiožurnálu. Já ten pocit mám poslední dobou také. Ale nemám výhrady k panu Nováčkovi, myslím, že je to jeden z mála komentátorů, kteří se snaží kriticky myslet. Kdyby takových redaktorů Českého rozhlasu bylo víc, bylo by to úplně super.“

Posluchač Bohuslav se přiznal, že není voličem Miloše Zemana, ale přesto s ním naprosto souhlasí. A svěřil se se svým zážitkem: „Sám jsem učil Syřana před rokem 1984. Byl to vzdělaný člověk, studoval tady na Karlově univerzitě, znal naše dějiny, plynule mluvil česky. Když s ním přišla řeč třeba na Židy, najednou z beránka, který byl kultivovaný, jemný, se stal vysloveně vlk. Začaly z něj sršet jiskry. Z tehdejšího egyptského prezidenta, který se nějak s Židy domluvil, udělal zrádce národa, kterého všichni Arabové nenávidějí, protože se s Židy domluvil. Syřan, který je kultivovaný, nenávidí Židy, obrátil se během chviličky a přestal mluvit jako vzdělaný člověk a začal mluvit jako dlaždič,“ dodal pan Bohuslav.

reklama

autor: vam

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dezinformace

Myslíte si, že jsme k dezinformacím náchylní více než jinde? A jestli se tu podle vás šíří, není to vaše vina, myslím vás politiků, že jste neschopní lidem věci vysvětlit? Třeba jako to, co to vůbec dezinformace je? Podle mě je to takový moderní termín, za který politici schovávají kde co a hlavně s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

18:24 70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

Zatímco šéf školských odborů půjde s ministrem školství jednat až v pondělí, zástupkyni Učitelské pl…