Nepřirozená a nezdravá Zemanova koalice. Toto o ní sepsal lídr opozice Petr Fiala

03.02.2018 15:43

Předseda ODS Petr Fiala se ještě jednou vyjádřil k prezidentským volbám. Konstatoval, že profesor Jiří Drahoš neměl žádné politické zkušenosti, takže nebyl nejvhodnějším kandidátem na prezidenta. Mnozí občané se v této prezidentské volbě nerozhodovali srdcem, ale rozumem. Už proto, že kolem staronového prezidenta se zformovala „podivná koalice“.

Nepřirozená a nezdravá Zemanova koalice. Toto o ní sepsal lídr opozice Petr Fiala
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Profesor Jiří Drahoš podle předsedy ODS a politologa Petra Fialy nebyl právě ideálním kandidátem na prezidenta, protože nemá žádné politické zkušenosti. Ale snad by nechal politické souboje na politických stranách, na střetech mezi opozicí a koalicí, kam tyto střety opravdu patří, a nevstupoval by do nich jako další aktér. Pokud jde o zahraniční politiku, Drahoš by s pravděpodobností blížící se absolutní jistotě nezpochybňoval naše členství v NATO a v EU. Mohl by tedy být dobrým prezidentem, ačkoli nepřitahoval davy.

Jiří Drahoš se však prezidentem nestal. Zvítězil Miloš Zeman, a to s poněkud podivnou koalicí za zády. Alespoň podle Fialy.

Přestaňme si něco nalhávat a podívejme se, jak nenormální situace tu ve skutečnosti nastala. Miloš Zeman jako statečný bojovník s migrací je pěkný mýtus. Migrační krize je samozřejmě pro naše občany citlivá otázka a v celé EU probíhá spor o její interpretaci, řešení a unijní priority. Jenomže u nás kvóty odmítáme všichni, masy kulturně nepřizpůsobivých lidí tu nechce žádný politik, žádná vláda v jakékoli konstelaci. Pokud je klíčovým politickým tématem budoucnost EU a ČR v ní – a to téma určitě je – pak je skutečným paradoxem, že nejdůslednější euroskeptici a zastánci czexitu podporovali proevropského eurofederalistu, který byl donedávna ještě i největším zastáncem rychlého přijetí eura. Údajní zásadoví pravičáci stáli na barikádě za sociálního demokrata a to ještě hodně levicového střihu. Proruští aktivisté si podali ruku s deklarovanými transatlantisty. Nejsilnější kritici „špinavých praktik“ minulého období – včetně opoziční smlouvy – se jasně postavili za hlavního protagonistu této nenáviděné politiky. Myslím, že ve výčtu těchto paradoxů netřeba pokračovat. Ideově vyprázdněná politika a politickým zemětřesením otřesená politická scéna prostě umožnila tuto nenormální, politicky perverzní situaci,“ napsal v textu pro Forum24.cz.

Zásadním úkolem pravicových stran je zvýšit důvěru v pravicovou konzervativní politiku. ODS se o to pokouší a podle Fialy se jí to daří. V další prezidentské volbě má před sebou ODS za úkol postavit autenticky politického kandidáta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…