Neskutečná Zemanova drzost. On bude světové státníky poučovat? Michael Žantovský se rozčílil nad výstupem prezidenta v OSN

22.9.2016 10:39 odp.

Prezident Miloš Zeman na půdě OSN znovu vyzval ke koordinovanému boji proti terorismu. Podle české hlavy státu by tento boj měla zastřešovat samotná OSN. Dosud podle jeho názoru světoví státníci nedělají dost. Bude Miloš Zeman vyslyšen? Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize o tom debatovali někdejší velvyslanec ve Velké Británii a dnes ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a předseda senátu Milan Štěch.

Neskutečná Zemanova drzost. On bude světové státníky poučovat? Michael Žantovský se rozčílil nad výstupem prezidenta v OSN
Foto: ReproFoto: webtv.un.org
Popisek: Prezident Miloš Zeman v OSN

Předseda senátu hned na úvod konstatoval, že Miloš Zeman je sice názorově konzistentní, ale svým projevem v podstatě ničeho nedosáhne. Úspěchů se dosahuje s pomocí diplomatických jednání v zákulisí, vytvořením určitého vlivného bloku a tento blok pak přesvědčuje další státy.

Žantovský dal předsedovi senátu za pravdu, prezidenta Zemana však zkritizoval mnohem důrazněji. „Když vystoupíte před více než 190 politiky a začnete je poučovat, že vy víte, jak bojovat s terorismem, a ještě tam použijete formulaci jak prosté Watsone, tak neuspějete. Lidé nemají rádi, když z nich děláte hlupáky,“ zdůraznil Žantovský s tím, že přesně o to se Miloš Zeman pokusil. Nemluvě o tom, že předložil definici terorismu, která nebyla obsahově úplně v pořádku. Miloš Zeman konstatoval, že teroristou je každý, kdo vraždí nevinné občany. Žantovský oponoval, že terorista sleduje nějaký politický cíl. Pod Zemanovu definici by se vešli např. i masoví vrazi, což rozhodně nejsou teroristé.

Předseda senátu obratem doplnil, že dnes opravdu žijeme v napjaté době a situaci budeme muset řešit. Situace je tak špatná, že se euroamerický prostor bude muset bránit. Když se podíváme do 7. století, tak nemůžeme vyloučit, že se bude opakovat boj z tehdejší doby,“ podotkl Štěch. Světovým lídrům vyčítá, že nejsou schopni se dohodnout na tom, jak naši civilizaci bránit. Ukazuje se totiž, že jednotlivé státy hledí v první řadě na své zájmy a teprve v řadě druhé na širší problémy.

Žantovský nemá nic proti myšlence, že se Západ musí bránit, jenže se musí bránit vnějšímu ohrožení i vnitřním rizikům. „S tím, že své civilizační hodnoty musíme bránit, já souhlasím, ale musíme je bránit také před nárůstem nenávisti uvnitř Evropy,“ apeloval Žantovský na své spoluobčany. Pokud bychom připustili např. vznik „koncentračních“ táborů pro migranty, jak o nich mluví maďarský premiér Viktor Orbán, popřeme své civilizační hodnoty my sami a nebudeme k tomu potřebovat nikoho jiného. Kromě Orbána podle Žantovského napětí ve společnosti svými výroky zvyšuje i prezident Miloš Zeman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Chcete být prezidentem

Zajímalo by mě, jak hodnotíte stávající vládu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

20:20 Radila Bidenovi s vakcínami, které stály miliardy. Neuhodnete, pro koho pracovala předtím…

Z „etického prohlášení“ šéfky Bidenovy prezidentské kampaně Anity Dunnové vyplývá, že se současná hl…