Netěšte se, kavárníci? Jasně o novém kanálu TV Prima, konkurenci ČT24

3. 4. 2019 9:07

Již jsme vás informovali, že televize Prima hodlá spustit nepřetržitý zpravodajský kanál CNN Prima News, a to ve spolupráci s americkou televizí CNN, a také jaký ohlas to vyvolalo u fanoušků České televize. K tématu si DVTV pozvala válečného zpravodaje a stálého spolupracovníka televize CNN Tomáše Etzlera. Ten zprávě nemohl nejdříve uvěřit. Jsou prý dvě možnosti: „Buď tam někdo udělal strašnou chybu, že si to nezjistil, nebo mají nějakou vizi, jak tu Primu dát dohromady.“ Ale Michal Půr z Info.cz ideu, že by se Prima nějak zvlášť kvůli spolupráci s CNN měnila, boří. Jiné odnože CNN prý také nejsou dvakrát protirežimní a Američanům jde hlavně o byznys.

Netěšte se, kavárníci? Jasně o novém kanálu TV Prima, konkurenci ČT24
Foto: hns
Popisek: Prima chystá ve spolupráci se CNN nový zpravodajský kanál
reklama

Moderátorka Emma Smetana se hned na úvod zeptala, zda Etzlera tato zpráva šokovala, což potvrdil. „Já znám úroveň CNN a tuším, znám úroveň Primy, ta zpráva mě doslova zaskočila a nebyl jsem sám, během několika minut, co se ta zpráva objevila, jsem dostal desítky e-mailů a vzkazů, lidi se mě ptali, zda o tom něco nevím. Ano, šokovalo to, nejenom mě,“ vyjádřil svůj údiv reportér.

Následně se Smetana zeptala, zda to nepovažoval za aprílový žert. „Já jsem si myslel, že to je fáma, nějaký hoax, že to je omyl, že to je... No, nechci říkat fake news, ale že prostě někdo udělal omyl, chybu, že se pustila nějaká kachna,“ dodal nevěřící Tomáš Etzler. A doplnil, že zprávu mu pak potvrdili kolegové z americké Atlanty.

Tito kolegové mu také sdělili, že kanál se bude budovat od píky. „Oni říkali, že nebudou používat žádné existující struktury, ať se postaví nový newsroom.“ Bavíme se prý o částkách milionů dolarů. Etzler také zmínil, že Prima nebude jediná, kdo bude mít název CNN, podobné projekty už existují například v Brazílii, v Indii, Švýcarsku nebo na Filipínách.

Anketa

Dokdy bude trvat Evropská unie?

hlasovalo: 8748 lidí

„Co mě překvapuje na tom, a já nevím, jestli CNN ví, do čeho tady leze v tomto případě na Primě. Hodnota, valuta CNN je v čem? Ve věrohodnosti, ve vyrovnanosti, je v objektivitě. A jakmile to CNN ztratí, tak CNN, ta značka přijde o obrovskou hodnotu,“ naznačil Etzler, že zpravodajství TV Prima těchto hodnot nedosahuje. Podobně od základů prý CNN už stavěla newsroom ve Švýcarsku, a tam poslala údajně nesmírně zkušené editory, zpravodajské režiséry a producenty, kteří prý rok trénovali ve Švýcarsku personál, aby dosahoval standardů CNN. Jde podle něj o byznys, ale znovu zdůraznil, že CNN si velmi hlídá svou značku. Řekl, že sám také školil novináře v jednom z těchto projektů.

Uvedl, že hovořil s jedním z lidí v CNN odpovědných za tyto záležitosti, a ten vůbec nevěděl, co Prima TV vysílá nebo vůbec je. Ale to, že CNN zamýšlí stavět kanál od začátku, prý ukazuje, že CNN má ambici postavit kvalitní televizní stanici. Smetana se pak tázala, zda to tedy znamená, že Prima bude v pasivnější roli a odehraje se revoluce podle not CNN, což Etzler potvrdil. Podle jeho názoru umí americká společnost „roztřídit plevel od květin“. „Já si myslím, že CNN velice rychle zjistí, co jsou v Primě za lidi, jakým způsobem se tam dělá zpravodajství, jestli už to někdo neví... Já nevěřím, že Prima může se jménem CNN pokračovat v tom, jak zpravodajství dělá dneska,“ říká spolupracovník CNN. Smetana pak uvedla příklady, jako třeba informaci z webu HlídacíPes.org, že reportéři Primy dostali v roce 2016 nakázáno vedením prezentovat imigrační krizi jako hrozbu nebo prý Karel Voříšek v roce 2008 selhával v předvolební debatě.

Fotogalerie: - Před Českou televizí

Demonstrace proti vládě se přemístila před Českou ...
Demonstrace proti vládě se přemístila před Českou ...
Demonstrace proti vládě se přemístila před Českou ...
Demonstrace proti vládě se přemístila před Českou ...
Demonstrace proti vládě se přemístila před Českou ...
Demonstrace proti vládě se přemístila před Českou ...

Etzler také dodal, že mnoho lidí z ostatních českých médií se vyjádřilo, že jít do spolupráce právě s Primou je pro CNN trapas. A i kdyby Prima začala dělat od teď podle Etzlera kvalitní žurnalistiku, tak stejně dle jeho názoru bude trvat roky, než se její reputace změní v něco pozitivnějšího. Smetana pak ťala do živého, když se zeptala, zda to spíše nereflektuje na reputaci CNN, když jde do obchodu s někým takovým. Etzler se bránil, že neví, jak bylo obchodu dosaženo, a dodal, že kdyby s CNN chtěla spolupracovat nějaká propagandistická televize z Ruska nebo Saúdské Arábie, tak by do toho CNN nešla. „Buď tam někdo udělal strašnou chybu, že si to nezjistil, nebo mají nějakou vizi, jak tu Primu dát dohromady,“ zastával se svého dvaceti letého zaměstnavatele reportér.

Že by z obchodu sešlo je podle něj nepravděpodobné, protože mu z Atlanty sdělili, že v příštích týdnech odletí na jednání velká delegace Primy do sídla CNN. „Já myslím, že ten projekt se uskuteční,“ myslí si reportér. A pokud stance uplatní zásady CNN, mohla by mít ČT24 podle Etzlera vážného konkurenta.

Celé interview ZDE

Ovšem představy o tom, jak CNN bude kontrolovat zpravodajství „svého“ nového kanálu boří v komentáři na Info.cz šéfredaktor Michal Půr. Na úvod říká, že situace v ČR je poněkud nezvyklá od ostatních zemí, protože zde neuspěl žádný soukromý provozovatel zpravodajské televize a v této oblasti zatím dominuje veřejnoprávní ČT24. Prima má s budováním nových kanálů prý bohaté zkušenosti. „Je klidně možné, že CNN Prima News utrhne klidně tři procenta reklamního trhu, což už je pro celou skupinu velmi zajímavá možnost. Televizní trh totiž navzdory všem předpovědím neprochází takovou krizí, jako třeba vydavatelé tištěných titulů či zpravodajských webů,“ praví šéfredaktor Info.cz.

A že zprávy TV Prima nejsou tzv. mainstreamové, může podle něj být výhoda, protože se k novému kanálu mohou upnout právě ti, kdo hledají alternativu k ČT24. Že americká CNN je zaměřena na voliče Demokratů a odpůrce Donalda Trumpa? To podle Půra neznamená nic, když přijde na prodej licence. „Nezapomínejme, že existuje turecká CNN Türk, kterou rozhodně nelze označit za opozici vůči prezidentu Erdoganovi. Filipínskou verzi zase nelze označit za opozici vůči Rodrigu Dutertemu. Američanům jde ve jmenovaných případech pouze a jedině o byznys,“ říká Půr.

Fotogalerie: - Na podporu České televize

Demonstrace za zachování svobody slova a médií v r...
Demonstrace za zachování svobody slova a médií v r...
Demonstrace za zachování svobody slova a médií v r...
Demonstrace za zachování svobody slova a médií v r...
Demonstrace za zachování svobody slova a médií v r...
Demonstrace za zachování svobody slova a médií v r...

Na chod má dohlížet někdo z centrály CNN, ale podle Půra je těžko představitelné, že bude monitorovat zpravodajství na denní bázi. „Zapomínáme i na skutečnost, že stejní Američané, kteří vlastní CNN, vlastní i skupinu CME, která provozuje českou TV Nova,“ dodává šéfredaktor Info.cz s tím, že i přes výtky vůči zpravodajství Novy v nich nedošlo k žádnému velké změně. Ředitel Novy si prý jen jednou za čas nechá udělat průzkum objektivity, zda všichni hráči na české scéně dostali stejný prostor.

O tom, že se kurz Primy měnit nebude, svědčí i to, že v posledních měsících najala jako spolupracovníky Terezu Spencerovou, Benjamina Kurase a Karolínu Stonjekovou.

Celý komentář ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

19:39 Soda Pekarové. Po jejím výstupu se Hamáček naštval stejně jako na své slavné tiskovce a lítalo to

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se v průběhu jednání Poslanecké sněmovny rozčílila kvůli…