Neumíme jazyky. Čechů, co znají aspoň jednu cizí řeč, ubývá

24. 6. 2012 16:05

Jen 49 procent Čechů umí hovořit cizím jazykem. To je oproti okolní Evropě, kde je průměr 54 procent, relativně málo. A situace se zhoršuje - oproti roku 2005 klesla schopnost mluvit alespoň jednou cizí řečí u Čechů o 12 procent.

Neumíme jazyky. Čechů, co znají aspoň jednu cizí řeč, ubývá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Větší pokles (o 17 procent) nastal už jen na Slovensku, kde ovšem stále hovoří alespoň jednou cizí řečí 80 procent obyvatelstva.

Z průzkumu Eurobarometr vyplývá, že nejméně dva jazyky kromě mateřštiny v Česku tak, aby byli schopni konverzovat, ovládá 22 procent lidí (průměr v EU je 25 procent) a tři jazyky šest procent (průměr v EU je deset procent). Například v Lucembursku se neschopnost mluvit jedním cizím jazykem týká pouhých dvou procent obyvatel, zatímco v Maďarsku naopak 65 procent lidí.

Víme, že jsou jazyky důležité. Ale neumíme je

Průzkum také ukázal, že naprostá většina lidí si uvědomuje užitečnost znalosti cizích jazyků. Pro 98 procent dotázaných je ovládání cizích řečí pro jejich děti přínosem z hlediska budoucnosti. Eurokomisařka pro vzdělání Andrulla Vassiliuová tento fakt ocenila. "Je však třeba také udělat více pro to, aby se výuka a studium jazyků zlepšily," zdůraznila.

Mezi nejrozšířenějšími cizími jazyky na prvním místě figuruje angličtina (38 procent), následovaná francouzštinou (12 procent) a němčinou (11 procent). Angličtina je nejvíce rozšířenou cizí řečí v 19 z 25 států EU, v nichž není úředním jazykem (EU kromě Británie a Irska). Nejrozšířenějším mateřským jazykem v EU je mezi lidmi němčina (16 procent), za níž následují italština s angličtinou (13 procent).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…