Nevíte, co blábolíte. A vy nejste ekonom. Fuuj! Nehučte na mě, nejste na fotbale... Okamura přinesl do Sněmovny petici a nastala mela

12. 1. 2016 22:13

REPORTÁŽ „Jsme úplně nazí a úplně odkopaní. Nevím, jestli vám dochází, co blábolíte po republice,“ setřel poslanec TOP 09 František Laudát poslance SPD, kteří přišli na půdu výboru Poslanecké sněmovny s peticí za referendum o vystoupení z EU. Při veřejném projednávání odpálkoval výtky šéf SPD Tomio Okamura i takto: „Plácáte vy, nejste renomovaný ekonom.“ Mezi veřejností se objevil i rocker Aleš Brichta, který ujistil, že „občané nejsou hlupáci“.

Nevíte, co blábolíte. A vy nejste ekonom. Fuuj! Nehučte na mě, nejste na fotbale... Okamura přinesl do Sněmovny petici a nastala mela
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura a poslanec Radim Fiala (SPD) na petičním výboru

„EU se změnila a nenaplnila naše očekávání,“ vysvětloval na petičním výboru šéf SPD Tomio Okamura, který předkládal k veřejnému projednání petici za referendum o vystoupení z EU. Podepsalo ji 25 tisíc lidí, včetně on-line podpisů přes 100 tisíc. „Slibovali jsme si od EU, že bude moci Česká republika hájit své zájmy v zahraničí. Opak se stal pravdou,“ dodal s tím, že jsme prý čekali také silnou ekonomickou podporu. „Dotace přišly, ale po další léta se bude odhalovat, jak hluboce poškodil unijní a český dotační systém českou ekonomiku,“ varoval. Pak hovořil o podrobení republiky diktátu Bruselu. „Dotace nastartovaly obrovskou vlnu korupce, kdy se peníze, z nichž velká část pocházela z kapes českých daňových poplatníků, zcela sprostě vyhodily oknem. Dotace pokřivily trh. Podvodníka, který si uměl dotace koupit, zvýhodnily před firmou, jež to neuměla a nechtěla,“ vysvětloval rázně.

OutStreamVideoPlayer

Okamura: EU vyvolala migrační vlnu a ohrozila evropskou civilizaci

Od roku 2008 Česká republika ve srovnání s Německem podle Okamury chudne. „Na světě neexistuje žádná ekonomika, která by díky dotacím dosáhla trvalé prosperity. Nejděsivější příklad je Řecko,“ dodal a v daném kontextu také citoval ekonomku Šichtařovou. Pak zmínil i to, že EU umožnila vpustit na své území „kulturně nepřátelské migranty“. „Jaký má smysl zůstávat ve spolku, který nerespektuje národní zájmy svých členů a kde neexistuje rovnost členů?“ položil řečnickou otázku Okamura, který se domnívá, že EU měří dvojím metrem, porušuje pravidla a poškozuje nás. „Vyvolala migrační vlnu a ohrozila evropskou civilizaci. Silně nás to poškozuje,“ zhodnotil. Podle něj je proto na čase zeptat se občanů, zda chtějí v EU setrvávat. Pak vyzval členy petičního výboru, aby schválili projednání petice na půdě Poslanecké sněmovny a doporučili vládě referendum o vystoupení z EU. A sklidil potlesk veřejnosti.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Fiala: Evropská integrace má za cíl vznik jednotného státu a jednotného národa

Svůj názor přidal také poslanec Radim Fiala (SPD): „Lisabonská smlouva je pokusem obejít nutný souhlas občanů s vytvářením evropského superstátu.“ Smlouva byla podle něj prosazena s deficitem demokratických procesů, prodloužila integraci, ale zhoršila pozici jednotlivých států a okleštila jejich suverenitu, což se podle Fialy týká hlavně menších států. „Skutečný cíl evropské integrace popisuje německý ústavní soud ve svém rozsudku týkajícím se Lisabonské smlouvy, který hovoří o dočasném stavu do vzniku jednotného evropského národa. Evropská integrace má tedy za cíl vznik jednotného státu a jednotného národa. Je legitimní žádat, aby se k tomu vyjádřili přímo a demokraticky všichni občané ČR. Při vstupu do EU hlasovali o prohloubení spolupráce států, a nikoli o zániku naší státnosti,“ vysvětlil Fiala. „Politici by měli otevřeně říci, co je vede k této novodobé sovětizaci Evropy. Ukončit naši státní suverenitu a národní existenci bez referenda nejde. Pokud k tomu někdo směřuje, porušuje tím demokratický a ústavní pořádek,“ dodal a opět následoval bouřlivý potlesk.

Komárek: To, že krademe a nevládneme dobře, není vina Evropské unie

Na slova Fialy reagoval poslanec Martin Komárek (ANO). „Zřejmě řeknu něco, co donutí ty, kteří tleskali, k pískotu a šoupání nohama,“ předeslal Komárek. „Rozhodli bychom se k národní sebevraždě. Argumenty jsou zcela mylné a věcně nesprávné. Pan Okamura například argumentoval tím, že jsme rozkradli evropské dotace. Jasně. To nám je ale nerozkradl Brusel, to jsme si je, dámy a pánové, rozkradli my, vlastníma rukama,“ dodal. Pak připomenul neschopnost politiků minulého období, kteří nedokázali dotace využít, a vypočítal další chyby předchozí vlády. „To, že krademe a nevládneme dobře, není vina Evropské unie,“ doplnil. Zmínil pak klady i zápory Lisabonské smlouvy. „Co se týká jednotného národa. Omlouvám se, musím použít nějaké jemné slovo, protože jsme na parlamentní půdě. To je totální nepravda. Nikdo jednotný národ nechce. Všichni mluví o jednotě v rozmanitosti,“ doplnil. „Nás by lépe chránila jednotná evropská armáda a policie, tedy určitá forma federace. Byl bych spíš pro to, abychom si udělali referendum o federaci,“ uzavřel svůj vstup Komárek.

Adamová: Pokud byste to mysleli vážně, měli byste připravenou funkční alternativu

Do diskuse přispěla i poslankyně Markéta Adamová (TOP 09): „To, co tady předváděli předkladatelé, je součástí jejich dlouhodobého populistického boje,“ začala. Z řad veřejnosti pak zazněla reakce: „Fuj. To si dělají srandu.“ Adamová pak konstatovala směrem k poslancům SPD: „Kdybyste nebyli populisti, tak k tomu neděláte navíc i petice. V zájmu České republiky je právě setrvání v Evropské unii. Neexistuje v současné době žádná alternativa, která by byla funkční,“ uvedla poslankyně a připomenula petentům: „Zapomněli jste na B. Pokud byste to mysleli vážně, a ne populisticky, měli byste připravenou funkční alternativu,“ upřesnila. „Samozřejmě, že v Evropské unii, subjektu, kde se musí domluvit 28 členů, je spousta prostoru pro zlepšení a EU není dokonalá. My jsme ale jejím členem už poměrně dlouhou dobu na to, abychom si zvykli, že není žádný Brusel a jeho nějaký diktát, ale i ČR má své zástupce, kteří se mohou zasadit o změny zevnitř. To nejhorší, co bychom mohli udělat, je z Evropské unie vystoupit,“ zhodnotila Adamová.

Laudát: Vystoupit z EU? To vrátíme republiku o 20 let zpátky

Do debaty pak vstoupil poslanec František Laudát, který předeslal, že se pokusí reagovat bez emocí a racionálně. „Je naprosto nepřijatelné vykládat, že nám někdo rozkradl dotace. Od toho máme kontroly,“ ujistil. „Jestli namlouváte veřejnosti, že se nic nezmění, pokud bychom vystoupili z EU, to se tedy změní,“ řekl také rázně. I když nelze srovnávat ČR s Británií, konstatoval, že Británie, pokud vystoupí z EU, velmi riskuje. Podle Laudáta je argumentace, že za migraci může EU, absurdní. „Měl by nastoupit mechanismus: kdo nedodržuje Schengen, z Schengenu ven. Tam bych asi váhavost našel. Je ale absurdní argument, že EU může díky své politice za migraci,“ uvedl a popsal, že došlo k pádu totalitních režimů a svůj vliv mají i klimatické podmínky. „Řekněte veřejnosti celou pravdu. Vystoupením z EU, a teď odhaduji ekonomicky a věcně, když pominu bezpečnostní záležitosti, vrátíme Českou republiku o 20 let zpátky. Jestli si myslíte, že někdo bude s námi fungovat na jednotném trhu? Jak vy, tak pan prezident Zeman se opájíte naprosto zbytečnými iluzemi, že nám pomohou Rusko a Čína,“ dodal s tím, že jsme závislí na trzích EU. „Jsme úplně nazí a úplně odkopaní. Nevím, jestli vám dochází, co blábolíte po republice,“ řekl také Laudát a v reakci na negativní projevy z publika glosoval: „Nejste tady na fotbale, já na vás také nehučím.“

Plzák: Petenti se vlamují do otevřených dveří

„Plácáte vy, nejste renomovaný ekonom,“ reagoval na slova Laudáta Okamura. Zároveň vysvětloval, že EU je politické, a ne ekonomické společenství. Zmínil i to, že byl už třikrát návrh o referendu zamítnut. Tím reagoval na skutečnost, že do Sněmovny půjde příští týden další zákon v podobném duchu, který předkládá Úsvit. „Vláda v legislativním plánu tento zákon má, takže projednán bude. Petenti se vlamují do otevřených dveří,“ zmínil totiž na výboru poslanec Pavel Plzák (ANO), který také připomenul, že Česká republika vstoupila do Evropské unie na základě referenda. Zároveň vyjádřili pochopení pro občany, kterým se zdá EU byrokratická.

Brichta: Občané tohoto státu nejsou úplní pitomci

V debatě pak vystoupil také poslanec SPD Jaroslav Holík, který sáhl politikům do svědomí a připomenul jim, že byli zvoleni občany, a proto by se měli jejich názory zabývat. Poslanec Karel Fiedler (Úsvit) vyjádřil podporu pro konání referenda. Ze zástupců veřejnosti se jako první chopil mikrofonu rocker Aleš Brichta: „Nesedí mi argument, že kdybychom vystoupili z EU, bude následovat nějaký kolaps. Jsem inženýr ekonomie,“ ujistil Brichta, který zmínil i to, že pokud budou uzavřeny smlouvy, nemusejí vzniknout vůbec žádné problémy. „Referendum o vystoupení z EU je záležitostí všech občanů České republiky. Byl bych rád, kdyby si tady lidé uvědomili, že občané tohoto státu nejsou úplní pitomci,“ konstatoval. Zároveň se přimluvil za to, aby byla formulována v této věci jasná otázka, a připomenul politikům, že by měli hlasovat za lidi, kteří je do funkcí zvolili.

Hnutí SPD vyzvalo členy petičního výboru Poslanecké sněmovny, aby předložili a schválili následující dvě usnesení: „Na základě projednání petice hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ‚za referendum o vystoupení z Evropské unie‘, kterou on-line a off-line podepsalo přes 100 000 občanů, doporučujeme Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky zařazení tohoto bodu na pořad 39. schůze. Název bodu: vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie.“ A druhý návrh usnesení: „Doporučujeme vládě České republiky vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie již v roce 2016.“

Ani jedno z výše uvedených usnesení, navržená poslanci hnutí SPD, poslanci petičního výboru nepodpořili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…