Nevyznával Sámo islám? Na besedě o česko-bavorských vztazích padaly ohromující slova

23.10.2017 23:01 | Zprávy

REPORTÁŽ „Osvobození Sudet Hitlerem“ a „legalizace násilí na Němcích československým parlamentem“, stejně tak jako „železná opona proti bavorskému ministerskému předsedovi Straussovi“. I to zaznělo na besedách o česko-bavorských vztazích, které se uskutečnily v rámci několikadenní akce Treffpunkt v Plzni. Několika zájemcům přednášel Miroslav Breitfelder z katedry historie Pedagogické fakulty Západočeské univerzity.

Nevyznával Sámo islám? Na besedě o česko-bavorských vztazích padaly ohromující slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česko okrojené o Sudety. Stále si ho připomínají v Sudetoněmeckém domě

„Jestliže neexistují větší, delší záznamy, zpravidla to znamená, že se nic neděje. A v historii, když se nic neděje, tak je to docela v pořádku. Protože když se něco děje, tak my to pak nacházíme v záznamech o různých krveprolitích,“ uvedl na začátek poněkud rozverně Breitfelder. „Dá se říci, že spolu Bavoři a Češi až tak moc neválčili. Někteří dokonce tvrdí, že od roku 1800 vůbec. Když jsem chtěl najít nějaké konflikty, tak jsem musel jít hodně hluboko do historie. Dokonce do předminulého tisíciletí, tedy do roku 1000 po Kristu.“

Nevyznával Sámo islám?

Samotný výraz „Böhmische Dorf“ se v Bavorsku používá jako „španělská vesnice“ u nás, a to prý něco vypovídá.

„Mám tam zařadit Sámovu říši, kdy se Češi, Frankové a Bavoři prokazatelně potkali – ale nevíme, kde vlastně bitva u Vogastisburgu s králem Dagobertem proběhla?“ uvedl přednášející k začátkům česko-bavorských vztahů. „Nevíme, kde se Sámova říše nacházela a jaké slovanské kmeny tam bojovaly. Po pravdě řečeno, ani sami nevíme, kdo byl vlastně Sámo. Letopisy uvádějí, že to byl Frank. Vzhledem k tomu, že měl devět manželek, tak to úplně Frank nebyl. Anebo alespoň to nebyl křesťan,“ uvedl vesele.

Hledá se čtrnáct českých knížat

„V roce 845 se několik knížat nechalo pokřtít v Řezně. Je to otázka, co to bylo za lidi, kam zmizeli. Je zmínka, docela významná, že 14 knížat se nechává pokřtít. Co to vypovídá? Jsou různé interpretace a jednu má i Palacký. Je otázka, zda tato knížata přišla z Čech, protože Slované sídlili i za českými pohraničními horami a dost hluboko v Bavořích. Pokud byli z Čech, není úplně jasné, kde se tam vzali. Protože by šlo o 14  kmenových náčelníků, Čechy nejsou tak velké, aby tu bylo 14 velkých slovanských kmenů, které by vyslaly své předáky. A čtrnáct najednou, to vypadá, že tu nějaká koordinace být musela.“ To je podle Miroslava Breitfeldera první větší záhada česko-bavorských dějin. „Musíme také zvážit, jakým způsobem christianizace tehdy probíhala. Kde bylo křesťanské kníže, panovník, tak ta země byla pokládána za křesťanskou. Tam nechal postavit kostel a odtud se šířilo křesťanství. Prostě nevíme, kam těchto 14 českých velmožů zařadit. Ale patří do česko-bavorských vztahů.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

20:25 „Ani Babiš nešel proti SÚKL.“ Válek a vakcíny. Očkovalo se proti doporučení

Markéta Dobiášová s Cecílií Jílkovou o víkendu vyjely s dalším dílem svého podcastu Oč tu běží. V ně…