Nezájem o eurovolby je podle komentářů deníků také dílem politiků

26.05.2014 6:06

České deníky v dnešních komentářích hledají důvody nízké účasti ve volbách do Evropského parlamentu a nalézají je také u politických stran. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) slábne identifikace Čechů s EU, a naopak sílí skepse. Mizerná volební účast je společným dílem eurohujerů i eurofobů, píšou Lidové noviny (LN). Podle Hospodářských novin (HN) voliče ovládl pocit, že ať udělají cokoli, bude to jedno.

Nezájem o eurovolby je podle komentářů deníků také dílem politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Skutečným vítězem voleb do Evropského parlamentu je nevolič, píše MfD. K tradičním důvodům lidí pro neúčast ve volbách, jako je vliv počasí nebo znechucení politikou jako takovou, přidává také nevýraznou volební kampaň nebo nahromadění mnoha voleb v krátkém čase, od říjnových sněmovních po komunální letos na podzim. "Co je to za zastupitelskou demokracii, když nás volbami otravuje každý půlrok?" ptá se spolu s voličem deník.

Evropský parlament má mezi lidmi mizerný kredit

Upozornil také na nezájem lidí o unijní agendu, její zjednodušování na unifikaci žárovek. Evropský parlament má navíc podle MfD mezi lidmi "mizerný kredit" a mnozí mají pocit, že se v něm ani jinde v centru EU neodehrává nic pro ně důležitého. "Ať už to má jeden euroobčan podloženo racionálně a jiný emocemi, oba přestali chápat smysl tohoto bloku, mají pocit, že pro ně osobně nic neudělal a že chtějí jinou Evropu," shrnul komentátor v MfD.

Osazenstvo čerstvě zvoleného europarlamentu se ocitlo v prekérní situaci, má mnohem větší pravomoci než předešlá garnitura a přitom ještě menší legitimitu, poukázaly LN na snížení volební účasti oproti volbám před pěti lety. Europoslanci by tak místo snah měnit Evropu měli reformovat sami sebe. Čeští politici, a to jak podporovatelé, tak kritici EU, by podle deníku měli připustit, že selhali a budou muset zásadně přehodnotit způsob, jakým evropskou agendu chápou a prezentují ji voličům.

Z bruselských voleb se staly volby cizí

"Volby vyhrála eurochandra, neochota drtivé většiny občanů zaujmout jakýkoli postoj," píšou HN. Podle jejich komentáře za to můžou i české politické strany, které se ani moc nesnaží zakrývat, že evropské volby jsou pro ně prostředkem domácí politiky s příjemným finančním bonusem. Tento typ ignorantsko-prospěchářského postoje vůči unii zvolna vyrostl z prostředí, které primárně vytvářel Václav Klaus a jeho okolí, podotkl deník.

"Brusel se stal opět cizinou, z bruselských voleb cizí volby," píšou HN a dodávají, že taková lhostejnost je pro demokracii zhoubná. S jejím odstraňováním by se podle deníku mělo začít tam, kde má kořeny, tedy v nejvyšší politice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…