Neziskovka pana Rozumka dál honí ČR po soudech kvůli „dětem“ z Afghánistánu

10.07.2020 20:53 | Zprávy
autor: rak

Případ pětice afgánských migrantů, zadržených v lednu v Ústí nad Orlicí, pokračuje. Krajský soud v Hradci Králové se dle nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu musí meritorně zabývat žalobou proti policii, která podle spolku „Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s.“ nezákonně zasáhla proti pětici Afghánců, když je přesunula do zařízení pro dospělé. Ti tvrdili, že jim je sedmnáct, ve skutečnosti se však ukázalo, že jsou staří minimálně 27 let. Konečného rozsudku se muži nedočkají, neboť hned po odeznění koronavirových omezení na hranicích odcestovali. O rozhodnutí informoval server iDnes.cz.

Neziskovka pana Rozumka dál honí ČR po soudech kvůli „dětem“ z Afghánistánu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Migranti v hlavním městě Srbska Bělehradě

Pokračuje tak případ, který započal v únoru. Pět ilegálních migrantů tehdy tvrdilo, že jsou nezletilí. Ověřit jejich totožnost nešlo, jelikož při jejich lednovém zadržení v Ústí nad Orlicí byli zcela bez dokladů.

První u soudu v únoru stanul Hamid Said, jenž tvrdil, že mu je sedmnáct let, i když podle zkoumání kostního věku je mu o deset let víc. „Podle výsledků analýzy rentgenových snímků zápěstí levé ruky a distálního předloktí se jedná o dospělou osobu s věkem minimálně 27 let,“ řekl v únoru soudce Aleš Korejtko.

Zapsaný spolek Organizace pro pomoc uprchlíkům v žalobě uvádí, že je nezákonné umístit cizince do zařízení, jehož podmínky neodpovídají zákonu a které nesplňuje podmínky pro zajištění nezletilých cizinců.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …