Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?Anketa
Agentura Frontex, která má za úkol střežit pohraničí a pobřeží na vnějších hranicích Evropské unie a zemí přidružených k Schengenu, se s aktuální nelibostí aktivistů potýká již od počátku června, kdy bylo při demonstracích v Bruselu její sídlo potřísněno rudou barvou.
Protest nebyl ničím výjimečným, aktivisté svůj tlak na organizaci vyvíjejí i v dalších evropských městech s cílem zrušit dohled nad ilegálními imigranty, ukončit deportace ilegálních imigrantů z Evropy či zabránit stíhání aktivistů neziskových organizací, kteří pomáhají pašovat migranty do Evropy.
Mezi neziskovkami, které požadují zrušení Frontexu a de facto zrušení hranic evropských států a zavedení nekontrolovatelného pohybu přes hranice Evropské unie, je podle serveru Reflex.cz hned několik organizací dovážejících ilegální migranty do Evropy, včetně známé organizace Sea-Watch nebo neziskovky Open Arms. Na seznamu figurují i další organizace, kupříkladu Afrique-Europe-Interact, UMOYA – Federación de Comités de Solidaridad con África Negra, či antirasistické organizace, jako například Forum Antirazzista Palermo či SOS Racismo.
Mnohé ze zapojených organizací jsou dlouhodobě obviňovány z pašování lidí či ze spolupráce s pašeráky lidí, což dle francouzského deníku Le Monde měl potvrdit i vysoký představitel mezinárodně uznávané vlády v Libyi.
Kromě demonstrací aktivisté požadují zrušení ochrany evropských hranic i právní cestou, a neziskové organizace na Frontex podaly žalobu i skrze evropský soud, kde se snaží dokázat, že Frontex pomáhá Řekům v údajném vytlačování ilegálních migrantů ze svých výsostných vod.
Není zřejmě náhodou, že právě v Řecku jsou aktuálně mnohé ze zapojených neziskovek vyšetřovány nejen kvůli spolupráci s pašeráky lidí, ale také kvůli špionáži vůči řeckým bezpečnostním orgánům a spolupráci s tureckými tajnými službami.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.