Nic není ztraceno, pane Rusnoku. Noviny píší, že můžete získat důvěru

01.07.2013 9:50

Hospodářské noviny spekulují, že se vládě premiéra Jiřího Rusnoka možná rýsuje šance, jak získat důvěru Poslanecké sněmovny. Z levé části politického spektra ji totiž téměř nikdo apriori nevylučuje. A sám premiér Rusnok ujišťuje, že je připraven poslancům vycházet vstříc.

Nic není ztraceno, pane Rusnoku. Noviny píší, že můžete získat důvěru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok
reklama

Ještě nedávno si poslanci byli jistí, že se jim podaří sehnat 120 poslanců pro rozpuštění sněmovny a nové volby. Jenže tento plán se začíná drolit a současně s tím některé strany začínají naznačovat, že než připustit vládu dosavadní pravicové koalice, raději podpoří Rusnokovu vládu odborníků.

V neděli hned dvě strany - Věci veřejné a KSČM - oznámily, že za určitých podmínek jsou ochotny Rusnokovu vládu podpořit a klíčové pro ně bude programové prohlášení. „Počkáme si na personální a programové obsazení tohoto vládního pokusu a podle toho se budeme rozhodovat,“ ujistil předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik. A podobně se vyjadřuje dokonce i doposud vládní strana LIDEM.    

Klíčový tak bude postoj ČSSD, která doposud důrazně požadovala nové volby. Jak se však tato alternativa hroutí, jsou nuceni uvažovat i o jiných alternativách vývoje. To připustil i první místopředseda strany Michal Hašek. „Když se sněmovna nerozpustí, budeme řešit důvěru vládě,“ uvedl pro Hospodářské noviny.

Sám premiér Rusnok v Lidových novinách prozrazuje, že po sestavení vlády bude s poslanci vyjednávat. „Udělám vše proto, abychom důvěru získali. Teď mám jiné starosti, ale až sestavíme vládu a bude jmenována, pak budeme vyjednávat,“ ujistil.  

Výsledkem nepřehledné politické konstelace tak může být Rusnokova vláda s důvěrou a Poslanecká sněmovna v rozkladu. Následně by si vláda mohla mezi poslanci domlouvat podporu ad hoc pro jednotlivé návrhy.

Proti nové vládě nejvehementněji protestuje místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který ji v neděli označil za „invazní komando na okupovaném území“. Na tom, že vláda nejspíš bude prodlouženou rukou prezidenta Zemana, se s ním shodují i zástupci ODS a ČSSD, tím však porozumění končí.    

Sám premiér Rusnok Kalouskovy výpady odmítá komentovat. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl: „Výroky pana ministra financí nebudu komentovat. To je pod moji úroveň,“ myslí si.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

9:32 „Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

V dalším díle Jámy pekel se herní vývojář Daniel Vávra zaměřil na nyní nařízené ochranné pomůcky. Je…