Nizozemsko trvá na důkladném vyšetření tragédie boeingu z letu MH17

05.11.2014 9:40

Nizozemský premiér Mark Rutte zdůraznil, že je důležité nejprve důkladně a nezávisle vyšetřit sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou, než se přijme jakékoli rozhodnutí o pohnání viníků před soud. Nizozemsko vede vyšetřování pádu boeingu z letu MH17 na lince Amsterodam-Kuala Lumpur, který se v červenci zřítil na separatisty ovládané území na východě Ukrajiny. Neštěstí nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, ze dvou třetin Holanďanů.

Nizozemsko trvá na důkladném vyšetření tragédie boeingu z letu MH17
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

Washington a Kyjev tvrdí, že letoun zřejmě sestřelili separatisté ruskou raketou země-vzduch. Naopak separatisté a Moskva, která je podporuje, podobná obvinění odmítají a vinu za zkázu letounu přičítají oficiálním ukrajinským úřadům, které přinejmenším neuzavřely vzdušný prostor nad oblastí bojů.

„Nejprve musíme prostřednictvím nezávislého vyšetřování přesně zjistit, co se stalo... Pak se rozhodne, zda se nějaký soud bude konat," odpověděl Rutte během jednodenní návštěvy Malajsie na otázku ohledně pravomoci mezinárodního soudu zabývat se tímto případem. Premiér připustil, že příslušný bude nejspíše právě Mezinárodní trestní soud, sídlící v nizozemském Haagu.

Příbuzní obětí kritizují pomalost vyšetřování

Podle dosavadních zjištění letoun nejspíš sestřelila protiletadlová střela vypálená z území ovládaného proruskými rebely. Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy uvedla jen zasažení letadla „množstvím vnějších objektů s vysokou energií".

Příbuzní obětí i nizozemští poslanci kritizují pomalost vyšetřování; úřady se hájí, že počasí a pokračující nepřátelství na východě Ukrajiny zpomalují postup objasňování nehody. Podrobnější zpráva má být připravena do jara příštího roku.

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak vyjádřil očekávání, že Malajsie se stane plnoprávným členem vyšetřovacího týmu, a ujistil o profesionalitě a schopnostech malajsijských expertů.

Separatisté z Doněcké oblasti v úterý oznámili, že začali jednat s Nizozemci o přepravě zbytků trosek malajsijského letadla. Toto vyjednávání podle vicepremiéra povstalecké Doněcké lidové republiky Andreje Purgina může trvat týden až měsíc.

Proces vyjednávání může prý trvat týden až měsíc

„Nizozemci k nám dnes dorazili a začali jsme s nimi jednat," řekl Purgin v úterý ruské agentuře TASS. „Proces vyjednávání může trvat týden až měsíc, je třeba vyřešit spoustu detailů. Před vyvezením úlomků zříceného stroje je třeba terén zbavit min a nevybuchlé munice," konstatoval. Kdo za nizozemskou stranu se vzbouřenci jedná, Purgin neupřesnil.

Pokud se povstalci s nizozemskou misí dohodnou, budou zbytky letounu odeslány v zaplombovaných železničních vagonech. Podle Purgina je třeba se dohodnout i o doprovodu transportu a o pořízení videozáznamu. „Cesta povede Ukrajinou a my se chceme vyhnout možným zásahům," prohlásil povstalecký předák.

Trosky letounu se nacházejí nedaleko obce Hrabove v Doněcké oblasti. Podle očitých svědků jsou rozesety na ploše pěti čtverečních kilometrů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…