Nová bouda na důchodce. Kroužkovat slevy? Za chvíli možná nebude v čem

02.02.2024 10:33 | Analýza

Možnost uspořit peníze při nákupu potravin a zboží v obchodech díky slevovým akcím by se již brzy mohla seniorům značně zkomplikovat. Aktuálně probíraná novela zákona o obalech od resortu životního prostředí (MŽP) se totiž ani zdaleka nebude týkat jen zálohování PET lahví a plechovek, ale došlápnout se chystá také na reklamní letáky. Právě ty ovšem častokrát bývají pro seniory bez přístupu k internetu jednou z mála cest, jak se mohou snadněji orientovat v cenách v obchodech a nekupovat předražené zboží, když si budou slevy kroužkovat. Obavy panují také z propouštění lidí se zdravotním postižením.

Nová bouda na důchodce. Kroužkovat slevy? Za chvíli možná nebude v čem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Supermarket, ilustrační foto

Vládní návrh novely zákona o obalech, jenž si klade za cíl rozšířit „cirkulární ekonomiku“ není ani zdaleka zaměřen pouze na zavedení zálohování PET lahví a plechovek, byť je rozšíření zálohového systému na mnohé jednorázové nápojové obaly aktuálně největším tématem.

Neméně podstatná je část spočívající v návrhu rozšíření definice obalů také na reklamní letáky. Ta totiž přinese povinnost recyklace letáků nebo jejich zpětného odběru pro všechny subjekty, které uvádějí reklamní letáky na trh nebo do oběhu. Letáky mají podléhat recyklačnímu poplatku v rozmezí od 2,5 tisíce do až 3,5 tisíce korun za tunu, co má dle resortu snižovat množství odpadu.

Jak již upozornila ČT24, má to však i druhou stranu mince a výrobci a distributoři se obávají, že nové poplatky zdraží výrobu reklamních tiskovin, omezí jejich produkci a tím pádem ohrozí tisíce pracovních míst. „V případě, že by došlo ke schválení v této výši, to může znamenat i ztrátu 2,5 tisíce pracovních míst. Pravda je, že jsme doposud žádné poplatky na likvidaci neplatili,“ okomentoval pro ČT24 v listopadu návrh novely prezident Svazu polygrafických podnikatelů Zdeněk Sobota.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tady se jedná o úplně jinou boudu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDušan Nárožný , 02.02.2024 11:26:38
a to je zálohovaní PET lahví a plechovek a později i o jiné obaly asi ty krabicové. Napíšu vám mé zkušenosti. Západní Evropa Lucembursko, bohatá krajina, žádná separace odpadu, žádné zálohování PET lahví. Napište krajinu západní Evropy co to dělá ! Chudobnější krajina Slovensko, dostatečná separace odpadu, vrácení PET lahví a plechovek, fronty před automatem, plné tašky odpadu, načtení stroje pomalé, automat často vrací láhve, ty zase občan vrací zpátky pootočené. Jeden člověk s plnýma taškami tak 5 minut, před strojem asi tak 8 lidí. To chceme ? Fronty na vrácení odpadu ? U košického Lidlu se pokazil ten automat a lidé si ani nemohli jít nakoupit, musel se vrátit domů, vyložit si bordel a jít zpátky. A já jsem vyhodil ty dvě láhve do komunálního odpadu. To chceme ? Kdo vydělá na prodeji těch automatů, kdo zaplatí ten zbytečný provoz a manipulace. To budeme my, zvýší se nám cena té tekutiny co tam je. Takže kdo znovu vydělá ? Západoevropský výrobci strojů a západoevropský provozovatele našich řetězců. Jaký to dobrý ministr Hladík, ovšem ne pro nás !!! Samozřejmě doma v západní Evropě by ho za to hnaly. To jenom my se necháme škubat dál a dál.

|  18 |  0

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …