Nové důkazy okolo MUS pocházejí z Kypru

02.04.2014 17:00

Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství získali nové důkazy v kauze Mostecké uhelné (MUS). Vyžádali si je z Kypru a mapují podle nich obchodní transakce spojené s privatizací dolů. Podle České televize (ČT) se mají týkat také bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory stíhaného za korupci. Na případu se podle dozorujícího státního zástupce Petra Šeredy stále pracuje, čeká se i na důkazy vyžádané v dalších zemích.

Nové důkazy okolo MUS pocházejí z Kypru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

„Tímto byla vyřízena jedna z několika žádostí o právní pomoc, která se týkala poskytnutí listinných důkazů pocházejících z Kyperské republiky. Švýcarské orgány je měly k dispozici, ale mohly nám je poskytnout jen se souhlasem Kypru. Kyperské orgány udělily svůj souhlas a my jsme až nyní po více než roce a půl tyto důkazy obdrželi," řekl dnes ČTK Šereda.

Podle něj jde především o důkazy k různým obchodním transakcím a obchodním společnostem, které byly zapojeny do vyšetřované činnosti. Podle ČT se vyšetřovatelé dostali k informacím o operacích prováděných na Kypru, kudy měly protékat peníze také k Sýkorovi. Důkazy se údajně týkají také kyperských firem, které měly sloužit k některým transakcím spojeným s privatizací dolů. Šereda však na dotaz ČTK tyto informace nechtěl blíže komentovat.

Na kauze MUS se podle Šeredy stále pracuje. Zajišťují se například úřední překlady velkého množství listin v různých jazycích. „A co je hlavní, čekáme ještě na vyřízení několika žádostí o právní pomoc, které dodnes nebyly vyřízeny. Je to ve více zemích," doplnil žalobce.

Švýcaři jdou vlastní cestou

Vyšetřování v Česku by mohlo ovlivnit rozhodnutí odvolacího soudu proti rozsudku soudu ve švýcarské Bellinzoně, který pětici bývalých manažerů MUS stíhaných také v Česku potrestal nepodmíněnými tresty. Pravomocný rozsudek je pro českou stranu zásadní proto, že majitelé MUS současně nemohou být souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona. „Rozhodnutí podle našich informací nelze čekat dříve než za rok, za rok a půl, možná za dva. My určitě nebudeme čekat po celou tu dobu se založenýma rukama a budeme v tom našem řízení pokračovat," řekl Šereda.

Soud v Bellinzoně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

V ČR jsou tito muži stíháni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Předloni v říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Kromě bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…