Nové zprávy z Ruska: Skripala a jeho dceru neotrávil jed novičok

14. 4. 2018 19:44

Česká i zahraniční média zveřejňovala zprávy, že bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v jihoanglickém městě Salisbury otrávil na začátku března neznámý útočník nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok – ale ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tuto možnost dnes svými slovy vyvrátil. Svědčí o tom podle něj především skutečnost, že se oba po útoku nestandardně rychle uzdravují.

Nové zprávy z Ruska: Skripala a jeho dceru neotrávil jed novičok
Foto: mid.ru
Popisek: Ministr zahraničních věcí RF Sergej Lavrov
reklama

Dcera bývalého dvojitého agenta Julija byla z nemocnice již propuštěna, její otec se uzdravuje, i když je stále v nemocnici. ČTK napsala, že ministr Lavrov je přesvědčen o tom, že pokud by přišli do styku s nervově paralytickou látkou novičok, byli by nejspíše už mrtví, nebo by měla na jejich zdraví fatální následky.

Ruský ministr zahraničí sdělil, že podle analýz provedených v jedné švýcarské laboratoři, která pracuje pro Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), bylo ze vzorků odebraných v Salisbury zjištěno, že byla použita toxická psychoaktivní látka označovaná jako BZ. Ta se projevuje tak, že působí na nervový systém, způsobuje suchost kůže, dezorientaci a retardaci dušení a fyzické činnosti. „BZ se v Sovětském svazu nebo v Rusku nevyráběl, tato látka se vyráběla v mnoha jiných zemích,“ uvedl Lavrov.

Informace o složení látky je podle organizace OPCW v kompletní zprávě, která je tajná a přístup k ní mají jen členské státy – tedy i Británie a Rusko. Britský ministr zahraničí Boris Johnson však po zveřejnění zprávy řekl, že „nezbývá jiné alternativní vysvětlení toho, kdo je zodpovědný“ a Rusko podle něj mělo prostředky a motiv, aby spáchalo útok na Skripalovy.

Johnson také připomněl, že zpráva OPCW prý potvrdila, že látkou použitou při útoku byl novičok. Ruský ministr zahraničí Lavrov proto v pátek obvinil Británii, že závěry OPCW překroutila.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…