Novela dává majitelům zbraní právo chránit ČR, projedná ji vláda

25.02.2017 19:57

Vláda v pondělí projedná novelu ústavního zákona o bezpečnosti, která dává majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka. K předloze, za níž stojí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), se připojilo 34 poslanců, píše ČTK.

Novela dává majitelům zbraní právo chránit ČR, projedná ji vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně

Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Až novelu posoudí vláda, budou o ní hlasovat poslanci a senátoři. Aby byla schválena, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.

Cílem novely podle autorů není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by ale mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR, stojí v důvodové zprávě.

Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Podmínky a omezení tohoto práva může přinést běžný zákon, „je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům“.

K začátku roku mělo v Česku zbrojní průkaz přes 300 tisíc lidí

Předkladatelé zdůrazňují, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně. Stát se předlohou podle nich přihlásil ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Za příklad dávají autoři obranu proti teroristům.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Motivem pro sepsání novely ústavního zákona však je i navrhovaná změna evropská směrnice, jež má vlastnictví zbraní zpřísnit a kterou Česko kritizuje. Z důvodové zprávy vyplývá, že v budoucnu by mělo dvě zákonné úpravy držení zbraní. Jeden zákon by se týkal zbraní například pro lov, sport, sběratelství a čistě soukromé využití, jenž by přejímal evropskou směrnici. Druhý zákon by navazoval na nynější úpravu ústavního zákona a zakotvil by práva a povinnosti osob v nabývání, držení a nošení pro potřeby a výkon státní správy.

K začátku roku mělo v Česku zbrojní průkaz přes 300.300 lidí. Úřady ke stejnému datu registrovaly více než 801.500 zbraní.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…