Novinář Deníku N začal řešit rasismus a Vietnamce. Přišel jen smích, úplně ode všech

18.02.2024 7:00 | Monitoring

Moderátor Filip Titlbach se ve svém pravidelném podcastu na Deníku N věnoval otázce, proč chodíme místo do obchodu „k Vietnamci“. A jaké podoby má „mikrorasismus“ v Česku. Na sociálních sítích se následně strhla vlna kritiky za výběr tématu a za to, že se dělá problém tam, kde není. Do Titlbacha si kopli komentátoři, novináři, politici i veřejnost.

Novinář Deníku N začal řešit rasismus a Vietnamce. Přišel jen smích, úplně ode všech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„A kdyby jenom k Vietnamcovi. Já dokonce, když jdu nakupovat k jednomu Bulharovi, tak mikrorasisticky říkám, že jdu nakupovat k Bulharovi,“ komentuje téma například asistent Jaroslava Foldyny, Walter Kraft.

„U nás ve městě je Kebab u Turka. Provozuje ho člověk (asi) z Turecka, který ten kebab dělá ve městě už skoro 20 let a ten název si sám zvolil, když se před pár lety osamostatnil. Zvnitřněný mikrorasismus? Netuším, ale možná by někteří lidi neměli všechno brát tak vážně,“ poznamenává uživatel sociální sítě Adam Čabla.

„Od ledna poprvé od začátku Deníku N nemám předplatné/nedávám jako dárek k Vánocům. Kdybych chtěl tohle, tak si platím Alarm. Možná se někdy vrátím. Investigativa top, nejlepší články o pražské politice a pan Koubský. Ale fakt si musím dát pauzu,“ poznamenal k výběru témat Adam Šilar.

„Hele, vůbec není problém, když nemám téma, jeden den v roce říct, že dnes máme volno. Lidi to pochopí,“ dodává Roman Studýnka.

Kritika se na reportéra Titlbacha snesla i od bývalé poslankyně ANO Marcely Melkové. „Titlbach, voni jsou nějakej natvrdlej, ne? Co se vám v tej vaší hlavě odehrává? Nesnášenlivost, viďte. Heleďte, nějakou pořádnou práci by ro chtělo. Ať nemáte čas na hovadiny,“ doporučila.

Kritikou nešetří ani Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. „Máme ve vesnici obchody s potravinami Tesco a Vietnamce. U Vietnamců mají mnohem lepší zeleninu. Nikdy se k personálu nechovám urážlivě a fakt nejsem rasista, když řeknu: Koupím to u Vietnamců. Myslím, že byste se v Deníku N měli zamyslet, zda jste se už dočista nepomátli,“ navrhl.

Své vyjádření přidal i senátor Zdeněk Hraba. „Čeští Vietnamci jsou snad nejlépe ‚zdomácnělou‘ národnostní menšinou u nás. Jsou šikovní a pracovití, nedělají problémy a respektují pravidla naší země. A nepochybně i proto s nimi nemá většinová populace žádný problém. Proto prezentovat zcela normální větu ‚jít nakoupit k Vietnamci‘ jako nějaký rasismus je celkem úlet. A hledání problémů tam, kde nejsou, spojené s věčnou touhou některých chránit ty, kteří to ani nepotřebují,“ podotkl.

„Protože náš Vietnamec prodává super bonbony a spousty asijskejch věcí, který v jiným obchodě nemaj. A jsou fakt ochotní, pane Titlbachu. Když hezky poprosíte, určitě vám seženou i ten mikrorasismus, který tak sháníte,“ píše Karolína MJ.

„Jak asi vypadá pravidelná porada v Deníku N... ‚Už jsme odhalili sexismus, homofobii a transfobii, anticiganismus a islamofobii. Co máme dalšího v pořadí?‘ ‚Rasismus, rasismus!‘,“ rozebírají Konzervativní noviny.

„Když jdu do italský restaurace, můžu říct, že jdu do italský, nebo mě vykleští Filip Titlbach, kterej se úplně zbláznil?“ klade dotaz Martyn Starý.

„Osobně mi teda přijde mnohem horší lidem, co tady žijou, pracujou, posílaj děti do školy, platí daně a obecně zvládaj fungovat ve společnosti, říkat ‚cizinci‘,“ poznamenal k výrazu v článku textu marketér Honza Provazník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…