Novinář: Proč separatisté přestali bojovat, když měli dobytí Mariupolu na dosah?

08.09.2014 18:24

O tom, jak se Mariupol připravuje na útok proruských rebelů, jak se mu podařilo z tohoto strategického přístavního města odjet i co jej překvapilo na uzavření nynějšího příměří mluvil v pondělním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu redaktor časopisu Respekt Tomáš Brolík, který se nedávno z východní Ukrajiny vrátil.

Novinář: Proč separatisté přestali bojovat, když měli dobytí Mariupolu na dosah?
Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Popisek: Proruští ozbrojenci na východě Ukrajiny
reklama

V posledních dnech pobýval také v půlmilionovém městě Mariupol. Zažil dělostřelecké ostřelování okrajových částí města od proruských rebelů, které prý vypadalo jako příprava na pozemní útok.

Úkryt před bombardováním? Kočárkárna

Obyvatelé města na něco takového dosud nebyli zvyklí, přestože město už jednou bylo určitou dobu pod kontrolou vzbouřenců. Tehdy se zde prý bojovalo jen ručními zbraněmi, současné ostřelování z děl je novinkou. Ve městě jsou proto na ulicích nově červenými šipkami označovány trasy k nejbližšímu úkrytu. Vzhledem k tomu, že Mariupol je převážně panelákové město, úkryty jsou většinou jen kočárkárny. Brolík přiznal, že v případě přímého zásahu by lidé skrytí v takovém domě pochopitelně neměli šanci přežít.

Poměr sympatizantů Kyjeva a separatistů je zřejmě vyrovnaný

Když měl odpovědět na otázku, jaké je rozložení sympatií obyvatel města k rebelům, nebo ke kyjevské vládě, uvedl, že v době, kdy město ovládali separatisté, shromažďovaly se před radnicí stovky, možná tisícovka sympatizantů s proruskými silami. Nyní buduje zhruba tisícovka dobrovolníků obranu východních částí města před útokem proruských rebelů.

Podle Brolíka je Mariupol strategické město. Pokud by jej separatisté získali, znamenalo by to prý zásadní zlom ve válce. Město je důležité už samo o sobě – jde o přístav, navíc s ocelárnami. Další jeho význam spočívá v tom, že Mariupol a Doněck spojuje 80 až 100 kilometrů dlouhá dálnice. „Kdo má Mariupol, má volný přístup do Doněcku,“ podotkl.

Příměří je velmi křehké, může zkrachovat už dnes večer

Novinář také připustil, že současné příměří je křehké. Zda se udrží, záleží prý na tom, jaké budou požadavky proruských rebelů. Ukrajinská vláda prý určitě nepřijme jejich požadavek na odtržení. „Může se to vyhrotit už dnes v osm večer,“ uvedl v narážce na to, že právě v tu dobu má probíhat další jednání o podmínkách příměří.

Na otázku, zda nějak pomáhají protiruské sankce uvedl, že dopad na ruské hospodářství samozřejmě mají. Jestli ale mají vliv na chování Ruska, to podle Brolíka neví nikdo.

Přesto určitou souvislost mezi chováním Ruska a sankcemi naznačil, když uvedl, že příměří přišlo v době, kdy proruští rebelové měli velkou převahu. „Kdyby příměří přišlo o tři dny později, byl by dobyt separatisty Mariupol, měli by pod kontrolou doněcké letiště,“ uvedl s tím, že jej v tomto případě velmi překvapilo, že rebelové nepokračovali v bojích, protože by dostali co chtěli a při vyjednávání podmínek příměří by měli mnohem výhodnější pozici.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…