Novinářka upozorňuje: Zeman sliboval, že bude cestovat a zatím...

08.11.2019 8:27

Prezident Miloš Zeman „ubral plyn“ – od zvolení objel pouze pět krajů. Tedy třetinu toho, co v prvním období, i když se před svým znovuzvolením dušoval, že v návštěvách krajů bude pokračovat, všímá si reportérka Mladé fronty Dnes Eva Pospíšilová.

Novinářka upozorňuje: Zeman sliboval, že bude cestovat a zatím...
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Zeman ve sněmovně komentuje státní rozpočet
reklama

Jak vyplývá z aktuálního průzkumu Mladé fronty Dnes, předvolební slib zůstal podle Pospíšilové spíše jen slibem. Zeman totiž čelil kritice, že před prezidentskými volbami své cesty po republice uskutečňuje jen proto, aby získal voliče. Od většiny krajů nyní deníku přišla téměř shodná odpověď: „Od inaugurace v roce 2018 nás prezident Miloš Zeman svou návštěvou nepoctil.“ Podobnou odpověď například zaslala vedoucí tiskového oddělení Libereckého kraje Andrea Fulková.

„Pan prezident k nám jezdí pravidelně na Zemi živitelku, ale to asi nebudou ty cesty, jaké u nás a v jiných krajích absolvoval v minulosti,“ dodal k tomu mluvčí Jihočeského kraje Radek Šíma.

Odpověď, že prezident Zeman daný kraj navštívil, přišla prý jen od pěti z nich – z Kraje Vysočina, Karlovarského, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček argumentuje tím, že po znovuzvolení Miloše Zemana do druhého funkčního období veřejně deklaroval, že program hlavy státu nebude tak přeplněný jako v prvním funkčním období. Na organizaci cest má podle zdroje z Hradu ovšem vliv i zdravotní stav hlavy státu, který trpí cukrovkou druhého typu a neuropatií dolních končetin, kvůli níž špatně chodí.

Reportérka zmiňuje, že na výběru kraje, do kterého hlava státu zavítá, se oproti prvnímu funkčnímu období nově odrážejí i výsledky z druhé prezidentské volby. Není se proto co divit, že jako první Zeman navštívil Moravskoslezský kraj, kde děkoval občanům za podporu. Navzdory tomu, že jeho hlavní protikandidát Jiří Drahoš z tohoto regionu pochází, Zeman zde v prvním kole získal 49,2 procenta hlasů, což nedokázal nikde jinde. V druhém kole zde dosáhl dokonce 62,3 procenta.

Zemanovy cesty po krajích podle Ovčáčka budou pokračovat i v příštím roce. Zatím ještě není jisté, kam a kdy pojede. Do konce roku prezident navštíví Berlín, Slovensko, v plánu je i účast na summitu NATO v Londýně. „Řada zajímavých zahraničních cest se plánuje i na příští rok,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Kvůli probíhajícím jednáním ale ještě nechtěl být konkrétní. „Co mohu potvrdit, je návštěva Moskvy u příležitosti oslav vítězství v druhé světové válce,“ nastínil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

16:19 Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

Na včerejší Radě ČT to prý byla šichta jako v uranovém dole, prohlásil po zasedání radní Luboš Xaver…