Novinářská ostuda! Tlustý generál Pavel nalezen. Není generál, není Pavel, není na Ukrajině

10.07.2022 5:30 | Ze sítí

„Generál Pavel“ ve skutečnosti nejel bojovat za Putina na Ukrajinu, zjistil belgický analytik Rien Emmery. Analytik tak zbořil tvrzení hned několika médií převzaté od britského bulváru The Daily Star, podle kterého měl ruský prezident Vladimir Putin takový problém s dostatkem generálů, že musel na Ukrajinu vyslat i dosti otylého muže v maskáčích, jehož média nazývala „generál Pavel“. „Smutné,“ šířily se po zprávě ve Spojených státech fotografie českého generála Petra Pavla spolu s povzdechy nad tím, že Pavel před údajným vysláním na Ukrajinu ve službách Moskvy „nabral metrák“.

Novinářská ostuda! Tlustý generál Pavel nalezen. Není generál, není Pavel, není na Ukrajině
Foto: Repro Twitter
Popisek: Generálové Pavlové - koláž

Anketa

Co vy a letní dovolená?

hlasovalo: 6011 lidí
Příběh o „generálu Pavlovi“, jehož Putin vyslal na Ukrajinu, jelikož mu docházejí generálové, publikoval britský bulvár The Daily Star, načež jej začala přejímat mnohá další média a rezonoval též u médií v Česku.

„Generál Pavel“ však zřejmě na Ukrajinu ve službách Moskvy nezamíří. „Ukázalo se, že je to naprostá blbost,“ vysvětlil totiž analytik Rien Emmery společně s ověřovatelkou informací Lottou Labrechtovou.

Fotografie údajného generála Pavla, která se šířila v západních médiích, zobrazovala dosti otylého muže v maskáčích a samotní Rusové si na internetu dělali legraci, že jde o „velitele jídelny“.

Právě fotografie šířící se po sociálních sítích a médiích přitom poukazovala na určité nesrovnalosti, jelikož se údajný generál nazývaný pouze křestním jménem „Pavel“ nechal zvěčnit ve vzoru maskování, které aktuálně nosí Ukrajinci, a nikoliv Rusové. Navíc jeho čepice napovídala příslušnosti k pohraničníkům, a ne k armádě.

Pomocí důkladného hledání informací o osobě „67letého generála Pavla“ a místa pořízení fotografie nakonec Labrechtová s Emmerym zjistili, že jde ve skutečnosti o 58letého Ivana Ivanoviče Turčina – veterána ruské armády a pohraniční stráže. Ten do důchodu odešel v roce 2011 po dvaceti letech služby na hranicích v Uzbekistánu.

Nic nenasvědčuje tomu, že by byl Turčin na Ukrajině, a z „exkluzivního“ příběhu se tak vyklubala akorát novinářská kachna.

Ještě předtím, než se příběh podařilo vyvrátit, však na sociálních sítích budilo pozornost litování Američanů nad tím, jak se z českého generála Petra Pavla stal cvalík. „Smutné, jak Pavel dřív vypadal,“ porovnávali fotografie českého generála, jenž byl předsedou vojenského výboru NATO, s fotkou muže, jenž měl podle médiích „táhnout na Ukrajinu“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nord Stream? Dohoda? Nikdo nezmínil. Pavel Janeček si všímá okolností odjezdu emíra

11:57 Nord Stream? Dohoda? Nikdo nezmínil. Pavel Janeček si všímá okolností odjezdu emíra

Náhlý a nečekaný noční odlet katarského emíra z Prahy zpět do vlasti vzbudil spoustu reakcí na tuzem…