Noviny mají důkaz: Šéfové ČEZ se stýkali s lobbistou Rittigem

23.05.2014 7:17

Lidové noviny získaly fotografie, které dokazují, jak blízko měla šedá eminence vysoké politiky, Ivo Rittig, už před pěti lety k šéfům polostátní společnosti ČEZ. Jak deník podotýká, jde o vůbec první snímky Martina Romana a vlivného politického podnikatele.

Noviny mají důkaz: Šéfové ČEZ se stýkali s lobbistou Rittigem
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Martin Roman
reklama

Před pěti lety se na palubě soukromého tryskáče, který letěl na Davis Cup do chorvatské Poreče, sešla zajímavá společnost. Užít si tenisový turnaj se společně vydali šéf energetické společnosti ČEZ Martin Roman, dvojka gigantu Daniel Beneš a lobbista Ivo Rittig.

LN se podařilo získat fotografie z cesty, které jasně dokumentují vřelé vztahy všech dotyčných. Podle deníku může fotodokumentace doplnit skládačku, kterou nyní sestavují policisté z protimafiánského útvaru. Polostátní podnik ČEZ totiž v té době začal ve velkém investovat do solárních elektráren a schylovalo se k nákupu projektu Amun.Re, za nímž prý mohl stát právě Rittig. Navíc jen několik měsíců po výletu na Davis Cup vypsal ČEZ zakázku na provoz datových center, o kterou se zajímala i neprůhledná firma Alseda. V té podle LN figurovali opět lidé blízcí lobbistovi.

Není jasné, kdo vlastně výlet zaplatil

Účastníci „výletu pro vyvolené" si dnes na cestu prý jen těžko vzpomínají, případně vůbec nekomunikují. Otázkou zůstává i to, kdo cestu letounem zaplatil. Zpáteční let z Prahy na letiště v chorvatské Pule prý vyjde minimálně na 600 tisíc korun.

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka popřel, že by letoun vypravila Česká sportovní, marketingový partner Davis Cupu. Ta sice zájezdy pořádá, ale pronajímá klasické letouny pro 150 lidí. Pozvánku prý ale vedení ČEZ poslat mohli. „Je to možné, protože ČEZ byl dlouhá léta jedním z hlavních sponzorů. Ale určitě tam s námi neletěli a my jsme nikomu z nich cestu neplatili," dodal Kaderka pro LN.

„Zmíněnou výpravu na finále Davis Cupu v Poreči jsme neorganizovali ani nefinancovali," odmítl spekulace deníku, že by soukromý tryskáč platila firma ČEZ, její mluvčí Ladislav Kříž. Sdílnější prý nebyl ani Martin Roman. „Já jsem na pozvání pana Rittiga určitě nikam neletěl," ohradil se.

K tomu, s kým a jak trávil dovolenou, se podle své právničky Karolíny Babákové nebude vyjadřovat ani sám lobbista. Stejně reagovala na podezření, že by se během cesty mohly probírat i obchody společnosti. „Pan Rittig nikdy nebyl aktivní v solárním byznysu. Říkal to již několikrát," řekla deníku právnička.

Beneš kontakty s Rittigem nepopřel

O kontaktech mezi Rittigem a Danielem Benešem se zmiňuje i aktuální spis z kauzy Jany Nagyové. Podle policejních odposlechů dosazovali oba muži jistého Stanislava Hájka na post ředitele Útvaru zvláštních činností. Beneš ani nepopřel, že se s Rittigem zná. „Nicméně platí, že šlo primárně o společenské kontakty a že se v posledních letech prakticky neviděli," upozornil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…