Noviny píší o další podezřelé kauze, v níž figuruje exděkan plzeňských práv Kindl

17. 2. 2015 9:14

Pokusu o vyvedení tří miliard korun ze zkrachovalé kampeličky WPB Capital se možná podaří zabránit. Před více než půl rokem sice vydal bývalý děkan plzeňských práv Milan Kindl rozhodčí nález, na základě kterého může Fond pojištění vkladů přijít téměř o tři miliardy korun, dnešní Lidové noviny ale píší, že se dostaly k informacím, které mohou znamenat, že na začátku celého řízení byla padělaná rozhodčí doložka.

Noviny píší o další podezřelé kauze, v níž figuruje exděkan plzeňských práv Kindl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Má tomu nasvědčovat nápadná chyba v titulu u dalšího potenciálního rozhodce Petra Kužela. Vše mělo začít roku 2002 smlouvou mezi WPB Capital a Trowmart Limited, londýnskou firmou s neznámými vlastníky. Na základě řady nepřehledných dodatků nakonec britská společnost získala opční právo na zhruba tři čtvrtiny majetku kampeličky. Jedním z dodatků byla i rozhodčí doložka. Ta určovala, že případný spor skončí u Milana Kindla. Jako další potenciální rozhodce byl v ní uveden bývalý prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Právě jeho jméno podle listu svědčí o tom, že rozhodčí doložka mohla být antedatována.

Platnost rozhodčí doložky pro záchranu miliard bude klíčová

„U Kuželova jména totiž dodatek z 28. ledna 2008 uvádí titul MBA,“ píše deník s tím, že bývalý prezident Hospodářské komory ale v té době ještě studoval. A proč by někdo měl zájem falšovat datum u rozhodčí doložky? List poukazuje na to, že centrální banka zakázala kampeličce nakládat s majetkem 15. května 2013. „Sled událostí, které vedly k pokusu o vyvedení peněz z WPB Capital, se přitom nápadně soustředí do času přesně před touto událostí,“ upozorňují noviny s tím, že opce londýnské firmy byla uplatněna pouhých pět dní před rozhodnutím ČNB.

Podle listu bude platnost rozhodčí doložky pro záchranu miliard klíčová, platnost rozhodčího nálezu ostatně dočasně zastavil Obvodní soud pro Prahu 1.

Deník upozorňuje, že chybně uvedený titul sice nemusí být důvodem neplatnosti rozhodčí doložky, pokud by ale bylo rozhodnuto o její neplatnosti, může být celý nález zrušen.

Falšování rozhodčí doložky nyní vyšetřuje policie pod dozorem pražských vrchních žalobců.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …