Noviny vypočítávají, jaké kšefty se státem by si Babiš mohl zařídit

07.02.2014 10:07

Střet zájmů a ministr financí za ANO Andrej Babiš a potažmo jeho impérium Agrofert. Téma pro dnešní vydání MF Dnes pod titulkem „Mražené vepřové, biopaliva, obilí. Prodává Babiš, kupuje Babiš“. Ministr Jan Mládek k tomu říká: „Určitě si to pohlídáme.“

Noviny vypočítávají, jaké kšefty se státem by si Babiš mohl zařídit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš, majitel Agrofertu

Anketa

Vadilo by vám, kdyby Babiš coby ministr financí byl prokazatelný spolupracovník StB?

29%
71%
hlasovalo: 31508 lidí

Pod Agrofert Andreje Babiše patří mimo mnohých jiných i firma Animalco a ta se nyní zajímá o zakázku za téměř sto milionů korun na dodávku a uskladnění vepřového masa. Právě na toto vypsala soutěž Správa státních hmotných rezerv. Střet zájmů je možno vidět v tom, že právě teď Andrej Babiš z titulu funkce ministra financí vybírá nového šéfa právě Správě státních hmotných rezerv.

Pomáhá mu v tom ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a vybrané jméno pak předloží ke schválení vládě. Jde o významnou pozici, úřad zajišťuje krizové zásoby jídla i pohonných hmot pro stát.

Podle zjištění MF Dnes Andrej Babiš nevidí důvod, proč by se jeho firma neměla do soutěže přihlásit znovu. Animalco totiž od roku 2002 zajišťovala dodávky a uskladnění masa pro stát už jedenáctkrát.

Andrej Babiš prý nebude raději ve vládě o novém šéfovi hmotných rezerv hlasovat. Jan Mládek je o něco opatrnější: „Střet zájmů je námětem k diskusi, musíme to vyřešit tak, aby s tím problém nebyl. Určitě si to pohlídáme,“ přesvědčuje ministr průmyslu a obchodu.

Animalco však prý není jediná Babišova firma, která má co do činění právě se Správou státních hmotných rezerv. Podle MF Dnes skupina Agrofert vydělala za poslední dva roky stovky milionů na dodávkách a uskladnění obilí.

Čepro a biopaliva

Pod Ministerstvo financí také spadá firma Čepro. Ta zajišťuje přepravu a skladování ropných produktů v Česku a zároveň je zodpovědná i za přimíchávání biosložek do pohonných hmot.

A tady se už Andrej Babiš dostává do stejného problému. Právě výroba biosložek je jednou z klíčových součástí Babišova chemicko-potravinářského impéria. Od něj je podle zjištění MF Dnes ve velkém nakupuje právě Čepro.

I zde Andrej Babiš odmítá, že by do chodu a fungování Čepra nějak zasahoval. „Nepředpokládám žádné změny ve vedení, ani nezasahuji do fungování. Jsou tam členové dozorčí rady, kteří na to mají dohlížet,“ cituje MF Dnes Babiše. Deník dále odhaluje další vazby mezi ministry ANO či jejich spolupracovníky, kteří vstoupili do politiky a úřadů právě za hnutí ANO a nyní budou spolurozhodovat o zakázkách pro Agrofert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…