Nový ministr spravedlnosti chce zrychlit trestní řízení a zamezit obchodu s chudobou

12.03.2015 14:24

Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce zrychlit a zkvalitnit trestní řízení a v rámci regulace exekucí zamezit obchodu s lidskou chudobou. Řekl to dnes poté, co jej premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oficiálně uvedl do úřadu. Předseda vlády doplnil, že za další priority resortu pokládá například snížení nákladů na vězeňství či posílení elektronizace justice.

Nový ministr spravedlnosti chce zrychlit trestní řízení a zamezit obchodu s chudobou
Foto: JUDr. Pelikán
Popisek: JUDr. Robert Pelikán
reklama

Sobotka podotkl, že před Pelikánem stojí řada úkolů. "Úkoly jsou mi známé. Ačkoliv jsou mimořádně náročné, tak se jich nebojím a věřím, že se mi je podaří zvládnout," reagoval pětatřicetiletý ministr.

Hlavními cíli Pelikána jsou exekuce, boj s insolvenčními mafiemi....

Za své hlavní cíle označil problematiku exekucí, boj s insolvenčními mafiemi a zlepšení trestního řízení, aby netrvalo tak dlouho a aby lidé neměli pocit, že nejzávažnější zločiny zůstávají nepotrestány. Stejně jako dříve jeho předchůdkyně Helena Válková (ANO) řekl, že je třeba navrátit veřejnosti důvěru v justici.

Podle Sobotky je pro Pelikána "spíše výhodou", že na ministerstvu už působil v roli náměstka. "Jsem přesvědčen o tom, že resort v celé šíři zná. Může se věnovat prioritám, které jsou evidentní a vyplývají z programového prohlášení a legislativního plánu vlády," konstatoval. Dodal, že "první novely už jsou na dohled".

Sobotka: Je třeba dotáhnout do konce realizaci dohody státu se soudci

Premiér upozornil, že v nejbližších týdnech bude třeba dotáhnout do konce realizaci dohody státu se soudci ohledně jejich platů a nový zákon o státním zastupitelství. Z dlouhodobějších plánů zmínil zavedení elektronických náramků pro odsouzené, které by podle něj mohlo výrazně přispět ke snížení nákladů vězeňství i k jeho humanizaci.

Pelikán ve funkci nahradil Válkovou, která rezignovala k 1. březnu. Oba vybralo hnutí ANO. Pelikán dosud působil na ministerstvu jako první náměstek pro legislativu a justici a ministerstvo po demisi Válkové řídil. Prezidentovi Miloši Zemanovi řekl při svém dnešním jmenování na Hradě, že se řízení resortu ujímá s pokorou, odvahou a odhodláním.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…