Nový řád, převrat. Tomio Okamura vypíchl v ČT, čím jej zaujal Donald Trump

23.01.2017 23:05

Tématem Událostí, komentářů ČT24 byla postava Donalda Trumpa, nového amerického prezidenta. Své k tomu řekli předseda senátu Milan Štěch (ČSSD), poslanec Pavel Kováčik (KSČM) a poslanec Tomio Okamura (SPD).

Nový řád, převrat. Tomio Okamura vypíchl v ČT, čím jej zaujal Donald Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

„Jasný názor zatím nemám. Kdybych měl hodnotit podle vyjádření v kampani a podle toho inauguračního projevu, tak bych řekl, že to může být konec globalizace a že to může být poměrně velký zmatek,“ řekl Štěch s tím, že spoléhá na Kongres.

„Zprvu to vypadá jako nový řád, že nastupuje převrat. Předvolební rétorika byla velmi stejná, ale dojde k určitému usazení. Neobávám se, že by šlo o převratné věci, ale bude usazen,“ dodal Kováčik.

„Donald Trump od počátku avizoval, a ty kroky dělá, že se chce soustředit na vnitrostátní problémy,“ podotkl Okamura se slovy, že jeho jednání je velmi chytré. „Dovolte mi vyzdvihnout jednu větu z inauguračního projevu: Jsme jedné rudé krve,“ poznamenal Okamura, který tímto spojil americkou veřejnost. 

Kováčik následně ocenil to, že Trump avizuje jednání se zeměmi všech světových stran. „Partnerem spolehlivým je pro něj národní stát. A to je to, co prosazuji já, neboť Evropská unie je nereformovatelná,“ domnívá se Okamura. S tím však nesouhlasí Štěch, který EU hájil. „Neříkám, že vše, co je v Evropské unii, je dobré,“ dodal však nakonec. 

„Evropskou unii bez reformy toho dosavadního příliš nečeká,“ souhlasil částečně Kováčik. „Souhlasím ale s panem předsedou Štěchem, že lépe se panuje tam, kde jsou panovníci rozděleni,“ zareagoval také na Štěchem zmíněný citát Rozděl a panuj Kováčik.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

„Příchodem Donalda Trumpa se nezačnou mít všichni rádi. A Spojené státy se budou zcela jistě snažit udržet svou pozici,“ myslí si Štěch s tím, že každý si nadále bude hájit své zájmy.

Závěrem se pak všichni tři muži vyjádřili k Brexitu. „Gró vyjednávání by mělo být vyjednávání celé Evropské unie a Velké Británie,“ uvedl Štěch. „Dvoustranná jednání sice možná jsou, ale...,“ poznamenal ještě předseda senátu. Kováčik si naopak myslí, že by Česká republika měla s Británií vyjednávat i samostatně. „Než se rozhoupe Unie a než se dohodnou, o čem vyjednávat, nebude na škodu, pokud Česká republika si popovídá s Velkou Británií sama,“ myslí si. S tím souhlasil i Okamura. 

„Stará unie se nám však po Brexitu už nikdy nevrátí,“ dodal závěrem Kováčik. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…