„Domnívám se, že tato rozhodnutí by měla dále příslušet orgánům činným v trestném řízení, měla by zůstat na očích. Tábor, který je pro, argumentuje především zkrácením trestního řízení u soudů ve prospěch obviněných. Já tento argument vidím jako lichý. Jestli dneska trestní řízení trvají příliš dlouho, chybu je třeba hledat v efektivnosti orgánů činných v trestném řízení - tedy především soudů,“ uvedla v rozhovoru pro Týden.cz Raupachová.
Raupachová se obává, že nový zákon zvýhodňuje bohatší občany. „Myslím si, že zde bude prostor pro obviněného, že pokud lépe uspokojí požadavky poškozeného, bude k tomu určitě přihlíženo, co se týče výše trestu. Bohatší lidé pak budou mít možnost lépe "uspokojit" poškozeného, než člověk bez prostředků. Takže nenamlouvejme si, že bohatí lidé nebudou zvýhodněni. Vše by tedy mělo podle mě zůstat v klasické podobě. Nevidím zde dostatek pojistek.“
Podobnou praxi zastávají i jiné evropské země. „Tento systém již praktikují na Slovensku, mají to myslím také v Itálii, ale zde si nejsem úplně jistá. V Německu podobná instituce funguje také, ale za trochu jimých podmínek. Úroveň soudnictví je tam navíc také na lepší úrovni než u nás a důvěra veřejnosti v justici je diametrálně odlišná. To je prostě fakt,“ upozorňuje Raupachová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš