Korecký následně ve svém komentáři uvádí, že aktuální vládní krize už přešla do žánru tragikomedie. „Zkusme oprostit základní kostru celého příběhu od balastu a pěny dní: předseda vlády, jehož strana necelý půlrok před volbami dramaticky ztrácí v preferencích, se snaží z kabinetu dostat šéfa druhé velké strany, jež aktuálně žebříčku preferencí bezkonkurenčně vévodí. Záminka se našla ve starých finančních nesrovnalostech jeho podnikání. A hledání způsobu, jak se šéfa konkurenční strany zbavit, když to koaliční smlouva prakticky znemožňuje, uvrhlo vládu na pokraj existence,“ podotkl Korecký.
A obrací se do historie, kdy vzpomíná například na odchod vicepremiéra Jiřího Čunka z vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) či na odchod předsedy Věcí veřejných z vlády Petra Nečase.
„Vláda, která u nás nastoupila po politickém zemětřesení v roce 2013 – a po krátké epizodě Rusnokových úředníků – byla a je unikátní. Vládnou spolu dvě nejsilnější strany ČSSD a ANO (plus lidovecký přívažek) a kromě nich spektrum tvoří jen středně silní komunisté a pak už jen drobotina. Tak tomu bylo při nástupu vlády v lednu 2014 a vydrželo to celé volební období, jen si dvě hlavní strany vyměnily pozici a drobotina se ještě víc rozpadla na prvočinitele. Dva hlavní vládní partneři nastupují do voleb jako největší konkurenti a opozice prakticky stále neexistuje,“ konstatuje Korecký.
Závěrem Korecký uvedl, že základní konflikt mezi pozicí a opozicí se přenesl dovnitř vlády. Takže ať politická krize skončí jakkoli, o nějakém vládnutí už nemůže být ani řeč, dodává Korecký a přeje si, aby se země vrátila ke standardní vládě a standardní opozici.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef