Obama je slibotechna, píše komentátor MF Dnes ke slibům vojenské pomoci Evropě

05.06.2014 7:52

Myslí Barack Obama své sliby spojencům vážně, nebo se jedná jen o prázdné a líbivé řeči? Komentátor MF Dnes Teodor Marjanovič pochybuje o jejich případném plnění. Připomíná, že šéf Bílého domu už jednou zklamal, když sliboval zásah, pokud Bašár Asad znovu použije chemické zbraně.

Obama je slibotechna, píše komentátor MF Dnes ke slibům vojenské pomoci Evropě
Foto: KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě

„Jako spojenci máme jednoznačnou povinnost bránit vaši územní celistvost. A také to uděláme,“ řekl Barack Obama při svém projevu v Polsku. K tomuto slibu připojil zprávu, že USA navýší počet svých vojáků v Evropě. Teodor Marjanovič z MF Dnes právě z tohoto prezidentského slibu vychází ve svém komentáři s názvem Slibotechna.

Jenže Marjanovič se domnívá, že slovům šéfa Bílého domu se nedá zcela věřit. „Barack Obama se snaží uklidnit znejistěnou východní část našeho kontinentu příslibem případné vojenské pomoci. Kdyby se mu dalo věřit, zasloužil by si, abychom jeho nynější návštěvu Evropy považovali za průlomovou,“ píše komentátor.

„Aby se tomu dalo věřit, musel by to říkat někdo jiný než muž, o němž se bohužel už hodně dobře ví, že jeho slovní girlandy často nejsou nic než snůška prázdných řečí. Dobře se poslouchají, jenže to je tak vše, na rozdíl od J. F. Kennedyho.“

Teodor Marjanovič pak připomíná syrský konflikt a Obamovu akci, když před rokem určoval „červenou čáru“, přes kterou neměl přejet vlak. Mezníkem podle amerického prezidenta bylo znovupoužití chemických zbraní. Asad však na Obamovo varování nedbal a prošlo mu to. Žádná facka ze strany USA nepřišla. „Obama se projevil jako slibotechna,“ poznamenává Marjanovič.

Možná by sem žádné vojáky bojovat neposlal

Cesta amerického prezidenta Baracka Obamy souvisí s pětadvacátým výročím pádu komunismu v Evropě a také výročím vylodění v Normandii. „Zazní ještě spousta hezkých slov o spojenectví a obětování za druhého,“ píše komentátor a zároveň upozorňuje, že může jít pouze o slova a plané sliby.

„To však nic nemění na skepsi, že zrovna tento americký prezident by sem možná žádné vojáky bojovat neposlal, kdyby musel svá slova naplnit činem. I tak je ale šílené se k jeho nabídce obracet zády. Ruský prezident si jistě vzal poučení z toho, jak Bašáru Asadovi vše krásně prošlo,“ míní Teodor Marjanovič.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…