Obama odbyl svůj poslední projev, myslí si někdejší Havlův spolupracovník Žantovský

13.01.2016 22:27

Prezident Barack Obama naposledy v klasickém projevu o stavu unie zhodnotil, jak na tom Spojené státy vlastně jsou. A nešetřil superlativy. Právem? O tom ve středečních Událostech, komentářích České televize hovořili spolupracovník prezidenta Václava Havla Michael Žantovský a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana.

Obama odbyl svůj poslední projev, myslí si někdejší Havlův spolupracovník Žantovský
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Obama si v projevu posteskl nad tím, že příkop mezi demokraty a republikány se prohlubuje. Po sedm let usiloval o jejich sblížení, ale příliš se to nezdařilo. V tom je tedy třeba Spojené státy opravit. Jinak ale v tuto chvíli představují ekonomicky nejsilnější stát na Zemi. V projevu došlo i na Islámský stát. Obama vyzval Kongres, aby otevřel dveře k dalšímu použití síly. Nakonec Obama vyhlásil boj rakovině.

Podle Kmoníčka po Obamovi leccos zůstane. Na domácí půdě to bude Obamacare neboli nově zavedený systém zdravotního pojištění. Definitivně však není jasné, jak bude tento projekt hodnocen. Žantovský připomněl, že Obama se dostane do čítanek už jen tím, že je prvním černošským prezidentem v historii země.

„On ale také řekl, budu se snažit zavřít Guantánamo, a já si nemyslím, že bude v brzké době uzavřeno. Zmínil obchodní dohodu TPP  v Tichomoří, ale ani se nezmínil o obdobné dohodě s Evropou TTIP, takže zřejmě nepočítá s tím, že bude uzavřena ještě za jeho období,“ zmínil Žantovský. V obecné rovině ale považoval projev za poněkud odbytý na to, jak skvělý řečník Obama je.  

Kmoníček naproti tomu Obamu chválil. Spojené státy si i díky Obamovi žijí dobře, vyvedl zemi z ekonomické krize a USA zůstávají velmocí.

Žantovský zůstával kritický. Americký prezident se podle jeho názoru dopustil chyb v zahraniční politice, a pokud jde např. o globální oteplování, i tam prý přeceňoval zásluhy USA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …