Občanská válka ve Francii? Země je před výbuchem, už stačí málo, píše se před volbami prezidenta

17. 4. 2017 6:32

Francouzi půjdou tuto neděli ke klíčovým prezidentským volbám. Budou klíčové ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že v zemi už dlouhé měsíce platí výjimečný stav vyhlášený po teroristických útocích. Nadcházející prezidentské volby jsou zlomové také proto, jací kandidáti proti sobě stojí. K dovršení všeho navíc francouzské tajné služby varují, že země balancuje na hraně ozbrojeného konfliktu.

Občanská válka ve Francii? Země je před výbuchem, už stačí málo, píše se před volbami prezidenta
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.
reklama

Analytička Lenka Zlámalová se na serveru Echo24.cz zamyslela nad prezidentskými volbami, které Francii čekají tuto neděli. Podle jejího názoru jsou to volby skutečně zlomové. Především proto, že v zemi stále ještě platí výjimečný stav vyhlášený kvůli teroristickým útokům. Za několik desítek let se ještě nestalo, aby Francouzi mířili k volbám během panujícího výjimečného stavu. V dějinách tzv. páté republiky to bude vůbec poprvé.

Vedle toho jsou nadcházející prezidentské volby důležité už proto, jací kandidáti v nich proti sobě stojí. Za favoritku prvního kola je považována nacionalistka Marine Le Penová. Podle průzkumů má tato dáma velkou šanci na postup do druhého kola. Tuto radikální političku pravděpodobně doprovodí středolevý kandidát Emmanuel Macron. Jenže bez šance na postup do druhého kola nemusí být ani další politici, např. Jean-Luc Melanchon, kandidát krajní levice, kterého podporují např. francouzští komunisté. Není bez zajímavosti, že jak Le Penová, tak Macron ve volební kampani brojili proti establishmentu, v čemž se podobají americkému vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi. Zpočátku byl za velkého favorita voleb považován pravicový kandidát Francois Fillon, jenže ho notně poškodily finanční nesrovnalosti.

Anketa

Myslíte, že Donald J. Trump vojensky udeří proti Severní Koreji?

hlasovalo: 4466 lidí

A to stále ještě není všechno. Nadcházející prezidentské volby budou důležité ještě z jednoho úhlu pohledu. Francouzské tajné služby opakovaně varují, že země balancuje na ostří velkého konfliktu, v němž budou proti sobě stát muslimové a pravicoví francouzští radikálové.

Celý článek naleznete zde

„Situace je opravdu na hraně nože. Ještě jeden dva teroristické útoky, a budeme tady mít ultrapravicovou revoltu,“ připomíná Zlámalová slova šéfa jedné z francouzských tajných služeb Patricka Calvara, která pronesl pro deník Le Figaro. „Extremismus všude ve společnosti sílí. Jsme na hraně občanské války,“ řekl Calvar také při jiné příležitosti francouzským zákonodárcům. „Evropa je v obrovském ohrožení. Míříme ke střetu mezi krajní pravicí a muslimským světem,“ pronášel další a další varování.

K dovršení všech varovných znamení průzkumy také naznačují, že mnoho Francouzů je i týden před volbami nerozhodnutých a váhají, komu by měli odevzdat hlas. Nerozhodnutých je prý až 43 procent voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…