Zákon kritizují opoziční, ale i vládní poslanci, kuřáci i nekuřáci, jednotný názor na něj nemají ani poslanci jedné strany. Pokud se tedy bude ve sněmovně nakonec hlasovat bez doporučení jednotlivých politických klubů, nelze čekat jednoznačný výsledek.
Nejčastěji je kritizována tvrdost zákona, který nehledá kompromisy, ale rozděluje občany na kuřáky a nekuřáky a staví se jen na jednu stranu. Bojuje o zdraví nekuřáků, ale nezajímá je zdraví kuřáků, kteří podléhají škodlivosti nikotinu a často by se i rádi této závislosti zbavili.
Nejslabšími články návrhu zákona jsou ale jeho nevymahatelnost a snaha přenést odpovědnost na místní samosprávy. Podle vládního návrhu tzv. antikuřáckého zákona by obce a města měly kompetenci zakázat kouření na veřejně přístupných akcích. Nešlo by navíc jen o klasické cigarety, ale i o zákaz kouření cigaret elektronických. Svaz měst a obcí takovou změnu odmítá a argumentuje tím, že absolutní zákaz kouření se v praxi nedá kontrolovat. Podle stanoviska Svazu měst a obcí, které poslancům zaslal jeho předseda František Lukl, by úprava obcím přinesla dodatečné náklady, které stát nebude kompenzovat. Jde mu hlavně o zavádění a případné vymáhání takových pravidel včetně informování občanů o nich.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav